Rozbudowa portu: wybrano wariant

Port w Ostrołęce ma 36 lat. Przez ten okres czasu nie miały tam miejsce poważniejsze prace konserwatorskie. W ubiegłym roku pojawiła się szansa na zmianę tego stanu rzeczy.

Powstały Wody Polskie, a odnową i rozbudową portu zainteresował się poseł Arkadiusz Czartoryski. Poseł wydeptał ścieżkę do ministra gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, który dał zielone światło na rozpoczęcie inwestycji.

Ta rozpoczęła się od prac podstawowych, czyli odnowy portu i nabrzeża Narwi. W październiku 2018 roku port został oddany do użytku. Podczas spotkania z przedstawicielami rządu, Wód Polskich i władz miasta mówiono o zakończonych pracach, ale także o ambitnych planach, które zakładają rozbudowę portu w Ostrołęce.

Dziś już na ten temat wiemy nieco więcej. Początkowo zastanawiano się nad dwoma wariantami rozbudowy portu.

Zasadnicza różnica pomiędzy wariantami dotyczyła wielkości basenu portowego. Wybrano wariant zakładający powiększenie całego basenu, tak aby umożliwić jego racjonalne wykorzystanie – powiedziała nam rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Rozbudowa portu w Ostrołęce to:

  • powiększenie basenu portowego,
  • budowa nabrzeża cumowniczego,
  • budowa pomostów stałych (dla większych jednostek żeglugowych), pływających (dla jednostek turystycznych i dla jednostek wędkarskich),
  • budowa uzbrojenia nabrzeża portowego: slip, stacja paliwowa, instalacje sanitarne, postumenty zapewniające wodę pitną oraz energię elektryczną, monitoring CCTV,
  • przebudowa drogi dojazdowej do portu, budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż wału przeciwpowodziowego,
  • budowa zaplecza higieniczno-sanitarnego i budynku kapitanatu portu (siedziby zarządu zlewni),
  • przystosowanie terenu międzywala w pobliżu portu na pole biwakowo-kempingowe.

Kiedy rozpocznie się rozbudowa portu w Ostrołęce? W 2019 roku zostanie opracowana dokumentacja techniczna inwestycji. 2020 rok to uzyskanie wszystkich pozwoleń i ewentualne wyłonienie wykonawcy inwestycji oraz rozpoczęcie prac. Te potrwają około dwóch-trzech lat.

– Ze względu na rozmiar inwestycji oraz różnorodność dziedzin, których dotyka, dopuszczamy możliwość przesunięcia wstępnie założonych terminów – dodaje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Jeszcze w tym roku zamontowany zostanie w basenie portowym pomost pływający. Połączy on dwa nabrzeża stałe portu, będzie mieć długość około 60 metrów. Będzie on gotowy jeszcze przed wakacjami.

Przypomnijmy, że na początku maja zostanie otwarta droga wodna na Narwi – oznacza to, że szlak będzie przygotowany do żeglugi na okres letni i będzie można nim pływać bezpiecznie.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Jarema

Można? Można… Tylko z ludźmi trzeba żyć dobrze

nie Jarema

po co ? to wszystko

też nie Jarema

Jak sami piszecie, „port w Ostrołęce ma 36 lat”. A panowanie PiSowskich prezydentów miasta to okres 16 lat (1998-2002 i 2006-2018). Czy naprawdę wypada się chwalić tym, że musiało minąć tyle lat aż ktoś w końcu „wydeptał ścieżkę”?

Mira

Nie potrzeba się chwalić, wystarczy obiektywnie uznać, że Poseł A. Czartoryski ogarnął sprawę jak tylko pojawiła się okazja – powstały Wody Polskie i miasto (w 2018) uzyskało możliwość przejęcia terenu w dobrej umowie. Wcześniej tej możliwości prawnej nie było. Tyle.

też nie Jarema

No tak, wcześniej przecież miasto było ze swym portem totalnie bezradne. Szkoda, że w międzyczasie nie powstały Ulice Polskie, Chodniki Polskie, Stadiony Polskie… aaa, no i koniecznie Mosty Polskie! Wtedy poprzedni prezydent mógłby w ciągu swoich 12 lat też „ogarnąć” trochę więcej…

Mira

Ulic poprzedni prezydent (oczywiście ze swoją ekipą) zrobił ponad 150. Przejedź się np.Witosa, KOrczaka, może coś załapiesz. Przy okazji zobacz nowy basen i stację segregacji, kilkanaście boisk i chodniki z charakterystycznym wzorem. I spróbuj pojąć( to nie jest niemożliwe), że kasę na most, Ostrowską-Słowackiego i na mnóstwo projektów pozyskał i zostawił. A twój Kulik nawet porządnie dokończyć chyba nie umie

też nie Jarema

„Mój” Kulik? Bynajmniej. Poczciwe rozumowanie, ale poglądy polityczne to nie są sprawy czarno-białe. A na działalność posła, byłego prezydenta i ich ekipy patrzę ze swojej perspektywy, która nie jest aż tak różowa jak tu piszecie.

Elfi

Poseł z takim doświadczeniem parlamentarnym ma wielkie możliwości i w naszym mieście może wielu inicjatywom nadać zdecydowanie szybszy bieg, to człowiek z którym można rozmawiać i gotów jest do pomocy.Tylko obecna władza współpracę z posłem chyba odbiera jako jakaś ujmując na honorze☺

smok

zobaczycie! Prosiaczek zbuduje tu drugą Gdynię i okno na świat. i jeszcze nasadzi fiołków i iglaków. niedowiarki i makontenci.