Rocznica stanu wojennego w Ostrołęce. „Nie ma wolności bez solidarności” (zdjęcia)

W rocznicę wybuchu stanu wojennego, 13 grudnia, w Farze w Ostrołęce odbyła się msza w intencji Ojczyzny oraz NSZZ „Solidarność”. – Nie ma wolności bez solidarności – przypomniał słowa św. Jana Pawła II ksiądz infułat Zygmunt Żukowski.

13 grudnia wypadała 39. rocznica wprowadzenia przez władze PRL stanu wojennego. Aby uczcić pamięć ofiar, odbyło się nabożeństwo w ostrołęckiej Farze. Pod koniec ksiądz infułat Zygmunt Żukowski apelował o to, aby wartości i hasła „Solidarności” były obecne w naszym życiu. Zwłaszcza teraz, gdy niektórzy tracą pracę z powodu pandemii i potrzebują wsparcia innych.

– Niech to będzie prawdziwe i żywe: troska o drugiego człowieka – mówił ksiądz. – W tych dniach w tym roku wypadła pandemia i troszczymy się w najbliższym gronie, ale obejrzyjmy się i wokół siebie, dalej, żeby okazać tą prawdziwą solidarność i miłość.

– To jest przykład dla nas kapłanów i dla wszystkich ludzi – tu ksiądz mówił już o poświęceniu księdza Jerzego Popiełuszki – oddania, swego życia nawet, w obronie wartości. Dziś jest zagrożenie duże: widzimy, słyszymy, oglądamy nie raz. Bądźmy pełni nadziei, pełni ufności w miłosierdzie boże, w miłość Boga. I za tych, którzy są ludźmi poranionymi, którzy nie mogą zrozumieć co to jest Polska, trzeba się modlić.

Po mszy delegacje złożyły kwiaty przed krzyżem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

– W Ostrołęce internowanie przebiegało pod kryptonimem „Jodła” – mówił przewodniczący ostrołęckiej „Solidarności” Aleksander Zawalich. – Jak pisze Jan Mirończuk w książce, w ostrołęckiej „Solidarności” pierwszą osobą internowaną był pan Wiktor Melion – już o godz. 20.00 12 grudnia, ostatnią osobą Zbigniew Tyszko – 15 grudnia, kilka dni już po wprowadzeniu stanu wojennego.

Oprócz władz i przedstawicieli samorządu, urzędów obecny był Edward Reda.

– Jedną z osób internowanych w Ostrołęce, a było ich 28, jest pan Reda – mówił Aleksander Zawalich. – Pracował w Celulozie, miałem przyjemność w zeszłym roku uczestniczyć w uroczystości, podczas której pan Reda otrzymał z rąk prezydenta Rzeczpospolitej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Gosc

Dziękuję Księże Infulacie!