RIO: uchwała o nieudzieleniu absolutorium prezydentowi nieważna

Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła uchwałę rady miasta – chodzi o nieudzielenie prezydentowi Ostrołęki Łukaszowi Kulikowi absolutorium z wykonania budżetu w 2019 roku.

Radni zdecydowali się nie udzielić absolutorium Łukaszowi Kulikowi na sesji z 27 sierpnia. Tego samego dnia prezydent nie otrzymał od nich także wotum zaufania. Uwag do pracy prezydenta mieli sporo, o czym pisaliśmy tutaj: Łukasz Kulik bez wotum zaufania. „Czy mieszkańcy chcieli akurat takiej zmiany?”

RIO stwierdziło, że uchwała o braku absolutorium jest nieważna. Oczywiście taka decyzja nie może być wielkim zaskoczeniem. Izba przygląda się bowiem wyłącznie kwestiom finansowym i realizacji budżetu, w tym przypadku w 2019 roku.

Radni natomiast ocenili, jak to często bywa przy uchwałach absolutoryjnych, całokształt działań prezydenta. I ta ocena wypadła zdecydowanie na niekorzyść prezydenta Ostrołęki.

Łukasz Kulik – wnioskując po ostatnich głosowaniach – nie ma poparcia większości rady. Może liczyć na głosy swojego klubu Ostrołęka dla Wszystkich oraz Naszej Ostrołęki (której radni zagłosowali za przyznaniem absolutorium, ale za wotum zaufania – już nie).

Warto też dodać, że sam prezydent namawiał radnych… aby nie zagłosowali i za absolutorium – tłumaczył, że skoro nie dostał wotum zaufania, to absolutorium również nie powinien otrzymać. Jego życzeniu stało się zadość. Więcej na ten temat tutaj:

3 2 głosów
Ocena artykułu
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Anna

Na niekorzyść to wypada ta rada, która nawet głosować zgodnie z prawem nie umie.

Tom

Rada miała swoje argumenty, wiedzieli nad czym debatują. A z daleka RIO niezbyt wiele rozumie, tylko sztywne podejście stosuje

Ludwik

Mamy fajnego prezydenta to się go czepiają jelopy z pisu

Karolek

Fajniusi jest, taki okrąglutki i jaki mądrusi

Max

A pamiętasz jełopie jak Kulik jako radny głosował za kadencji p. Kotowskiego. Jego głosowania miały jednak gów…. znaczenie bo prezydent Kotowski zawsze otrzymywał absolutorium

Tom

Bezprawne zwolnienia – stracona kasa, audyty na zlecenie, z których nic nie wynika – stracona kasa, doradcy z wyrokami – stracona kasa, itp., itd. RIO tego nie widzi? To nie jest gospodarka finansowa miasta?

Rafa

Dobre przykłady, Tom. Brawo Państwo Radni.

Wera

Witam. Popieram Radnych, mieli rację. A przy okazji – nie czas by było odwołać Szatanka? Kogo on reprezentuje?