Remont Blachnickiego – czy nastąpi szczęśliwy finał?

Ulica Księdza Franciszka Blachnickiego (dawniej Berlinga) położona na osiedlu Centrum należy do bardziej ruchliwych w mieście. Znajdują się przy niej Przedszkole nr 9, Szkoła Podstawowa nr 10 i III Liceum Ogólnokształcące. W roku 2018 rozpoczęła się długo oczekiwana przebudowa tej ulicy. W 2019, gdy władze w ratuszu dzierży Łukasz Kulik, roboty nie posuwają się do przodu. Powód? Brak porozumienia między inwestorem (miasto Ostrołęka) a wyłonionym w przetargu wykonawcą (firma Ostrada z Ostrołęki).

Przypomnijmy pokrótce historię. Główne ulice na osiedlu Centrum powstawały razem z budową bloków. Inny czas, inne technologie. Po latach eksploatacji drogi zaczęły się sypać. W kadencjach prezydenta Janusz Kotowskiego dokonywano gruntownej przebudowy ulic Sikorskiego, Pileckiego, Kleeberga i Madalińskiego.

W ostatni roku kadencji 2014-2018 prezydent Kotowski pozyskał środki od wojewody i rozpoczął przebudowę ulicy Blachnickiego.

Przetarg wygrała firma Ostrada (jako jedyna złożyła ofertę), która wyremontować drogę miała za prawie 4 mln zł. Spora część robót została wykonana.

Wybory na jesieni 2018 r. przyniosły zmianę na stanowisku prezydenta Ostrołęki. Nie przyniosło to szczęścia opisywanej ulicy. Prace budowlane przy ul. Blachnickiego trwały jeszcze jakiś czas po zmianie w samorządzie, ale potem dość nagle się urwały.

Niepokój mieszkańców wzrósł, gdy po zimie prace nie zostały wznowione. Pojawiły się informacje, że nie ma porozumienia pomiędzy nowym prezydentem a firmą wykonawczą. Strony się spierały, a mieszkańcy, zwłaszcza rodzice dowożący dzieci i młodzież do przedszkola i szkół, byli coraz bardziej podirytowani.

Mijały miesiące, radni pisali interpelacje, dzieci męczyły się, chodząc po błocie i piasku, a rodzice jeżdżąc po rozgrzebanej ulicy. Kontynuacji robót jednak nie było.

Smutnego obrazku dopełniła informacja o utraconej dotacji, która zapewniała finansowanie tej ważnej inwestycji. Z powodu opóźnień w jej realizacji utraciliśmy ok. 1,7 mln zł na Blachnickiego. Gdzieś trzeba będzie zatem trzeba znaleźć pieniądze, aby zasypać tę dziurę (prezydent Kulik zapewniał – choćby podczas zebrania osiedla Centrum – że środki na ten cel są w budżecie miasta).

Na szczęście w ostatnich tygodniach pojawiają się dające nadzieję informacje, że przebudowa ulicy Blachnickiego będzie kontynuowana.

Miasto i wykonawca (tak często wcześniej przez środowisko prezydenta krytykowany) najprawdopodobniej się porozumieli.

W końcu nie jest najważniejsze kto zaplanował przebudowę i zapewnił finansowanie, czy też kto dokończył budowę. Istotne jest to, by ta ważna ulica w naszym mieście służyła po przebudowie wszystkim mieszkańcom.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Nazwa*

Po co sobie zawracać głowę jakąś ulicą Blachnickiego jak trzeba wykonać dojazd do inwestycji deweloperskiej, o którą wnioskuje rada osiedla!

KKKKKKK

Ogrodnik nigdy tej ulicy nie wyremontuje.

Rick

Szkoda utraconej kasy, czy ktoś za to beknie?

Maro

Obecni z ratusza tak narzekali na firmę O. A teraz co ? Trzeba się dogadać i podKULIK/ć ogonek!

Stan

Ulica potrzebna, nie ma co dyskutować . Poprzednicy przygotowali, zapewnili finansowanie, rozpoczęli robotę. Czemu k…. nie ma normalnego dokonczenia!

Mieszkaniec

Upłynęło już tyle miesięcy, powinniśmy jeździć bezpiecznie i nie pamiętać o budowie

Tak mat

Hi hi to takie podziękowanie nowego Pana prezydenta za głosy oddane na niego przez mieszkańców osiedla centrum. Chcielista to mata 😂😂😂

Sąsiad

Ulica musi być dokończona , naprawdę dość już męczenia się w błocie i piasku. Powinno to być zrobione w wakacje, żeby przez kolejne pół roku rodzice nie klęli, że nic się nie dzieje

Lati

A radni niech pamiętają o tempie prac przy Blachnickiego jak będą przyjmować sprawozdanie Kulika z wykonania budżetu za 2019

Mieszkaniec

I o utraconej dotacji

Frank

Niech się tlumaczy miasto poniosło straty.
Ciekawe ile zapłaci teraz Ostradzie za ponowne wejście na budowę?. Ile kosztował kosztorys wykonanych prac po zejściu Ostrada?

KKKKKKK

Tam widziałem Przewodniczącego RM jak biegał i gestykulował – nic twórczego on nie wniesie.

Jerzy

Prezydent Kulik kiedy weźmiesz się do roboty, to wstyd dla ciebie i miasta.