„Reforma jak w komunie” – oburzają się nauczyciele. Co proponuje rząd?

W 17 dniu strajku nauczycieli (24 kwietnia) w Ostrołęce odbyła się manifestacja. Pracownicy oświaty spotkali się, by publicznie okazać sobie wsparcie. Mówili o tym, jak ważna jest praca nauczyciela i dziwili rozwiązaniu, które zaproponował dziś rząd, by mogły się odbyć matury. – Okazuje się, że do niczego nie jesteśmy potrzebni! – denerwowali się nauczyciele.

W wielu polskich miastach organizowane są demonstracje poparcia dla strajkujących pracowników oświaty, którzy walczą między innymi o podwyżki wynagrodzenia zasadniczego. W Ostrołęce manifestacja została zorganizowana z inicjatywy Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego. Pracownicy oświaty spotkali się przy „Kupcu”. Potem – według zapowiedzi, mieli przejść pod tzw. pałacyk przy ul. Fieldorfa „Nila”. Tak się jednak nie stało.

Strajk zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych trwa od 8 kwietnia, i nic nie wskazuje na to, żeby szybko się zakończył. Premier Mateusz Morawiecki zaproponował, żeby 26 kwietnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się tzw. „Okrągły stół” edukacyjny. Do rozmów zaproszono m.in. rodziców, uczniów, nauczycieli, przedstawicieli związków zawodowych i reprezentantów środowiska oświatowego. Jednak Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych zapowiedziały już, że nie wezmą udziału w tych rozmowach.  

Propozycje zawarte w porozumieniu przedstawionym 7 kwietnia przez rząd związkom zawodowym, zostały odrzucone. Proponowano w nim m.in.: podwyżkę pensji dla nauczycieli w tym roku o 15 proc., dodatek za wychowawstwo nie mniejszy niż 300 zł, skrócenie ścieżki awansu zawodowego, dodatkowe świadczenie „na start” 1000 zł dla nauczycieli zaczynających pracę oraz skrócenie ich stażu do 9 miesięcy.

Po wprowadzeniu podwyżki, od 1 września 2019 roku, wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty miałoby wynieść 2 782 zł, nauczyciela kontraktowego – 2 862 zł, nauczyciela  mianowanego – 3 250 zł
a nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł. Natomiast wynagrodzenie średnie: dla nauczyciela stażysty – 3 338 zł, nauczyciela kontraktowego – 3 705 zł, nauczyciela mianowanego – 4 806 zł, nauczyciela dyplomowanego – 6 141 zł.

Podpisanie porozumienia miałoby także pozwolić na skrócenie ścieżki awansu zawodowego i powrót do oceny pracy sprzed września 2018 roku, ustalenie w przepisach minimalnej kwoty dodatku za wychowawstwo w wysokości 300 zł, wprowadzenie dodatkowego świadczenia dla młodych nauczycieli „na start” oraz zmniejszanie uciążliwości pracy nauczycieli wynikającej z nadmiernej dokumentacji szkolnej. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało też, że – w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi, będzie pracować nad zmianą systemu wynagradzania nauczycieli.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Jarema

? strajk poparcia nauczycieli. Nauczyciel popiera nauczyciela. Coś skromniutko to wyszło. W samej Ostrołęce jest że 3 razy więcej nauczycieli co protestujących.

Paranoja.

Teraz do przeprowadzenia matur nie będzie potrzebny nauczyciel, a już wkrótce do wydania wyroku w sądzie nie będzie potrzebny sędzia…. Zioberko będzie wydawał wyroki…. Po co nam sędziowie ????? Czy w tym PIS-ie jest ktokolwiek posiadający mózg i potrafiący go używać ????

Jarema

A o co ci tak naprawdę chodzi?

Gość

Paranoja, a ty posiadasz i potrafisz go używać?

mieszkaniec Ostrołęki

On jest „”specjalną kastą „” mu nic nie wytłumaczysz ..Ma być 1000 zł lub 30 % a jak policzymy te 30 % wyjdzie więcej i to jest to ustępstwo ZNP

John

Paranoja, myślałeś/aś, że będziecie grać maturzystami i klasyfikowaniem? A tu znalazło się rozwiązanie! Uczniowie nie zapomną, kto im pomógł a kto nie chciał dopuścić do matury.

Wen

Nauczyciele komoromitują się coraz bardziej.

Paranoja.

Komoromitują się co oznacza że chowają się w „komorach” by szpiegować przeciwko Polsce….

Trzepak

Przykra kompromitacja środowiska… Wszyscy tacy biedni… Ciekawe jak w wakacje będą protestować, oby nie jak Rysiek Petru na Maderze 😉 ps. Koszulki strajk, polaminowane wykrzykniki… Chyba nie jest aż tak źle jak nauczyciele nam próbują wpierać 😉

Paranoja.

….i właśnie przy takich zarobkach „nauczycieli ” kształceni będą właśnie tacy idioci jak wyżej.
Za takie pieniądze nauczycielem zostanie tylko nieudacznik….ale to nic, kaczyński tylko marzy o społeczeństwie idiotów szkolonych przez nieudaczników.
Idiotów można sterować pięciozłotówką za nic.
Dasz 5 złotych i obiecasz kolejne 5 złotych a niewykształcony baran da CI głos w wyborach.
A za kolejne 5 złotych są gotowi wylizać kurduplowi część zadnią……
I to właśnie tacy wyborcy są jego siłą.

Jarema

Tak jest w większości przypadków od 30 lat a może i dłużej. Ci lepsi w większości zostają na uczelniach. Z moich znajomych tylko jeden wybitny uczeń został nauczycielem.

BZDURY

bajki i zakłamanie, puste obietnice

Jarema

Puste wymagania…