Radni wybrali patrona ronda. Kapitan Aleksander Bednarczyk przegrał z Januszem Kusocińskim

Kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama” czy Janusza Kusocińskiego? – taki dylemat mieli ostrołęccy radni wybierając patrona nowego ronda, które powstało podczas budowy ul. Ostrowskiej i Słowackiego. Większością głosów, został wybrany Janusz Kusociński, ale nie obeszło się bez dyskusji.

Jako pierwszy głos zabrał radny Paweł Niewiadomski. Wyjawił, że klub radnych Naszej Ostrołęki będzie głosował za nadaniem rondu imienia Janusza Kusocińskiego. Argumentował, że na teranie miasta jest już ulica Bednarczyka (na osiedlu Pomian), więc należy dać szansę innym patronom. Mówił też o listach poparciach mieszkańców, według których na Bednarczyka głosowało ponad 370 osób, a na Kusocińskiego oddano ok. 620 głosów. Nie bez znaczenia, w ocenie radnego, jest też fakt, że nazwa Kusocińskiego to inicjatywa Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki, oraz – że w wyniku reformy oświaty, Kusociński, który była patronem jednej z ostrołęckich szkół, zniknął z mapy naszego miasta.

W tym tonie wypowiadał się także radny Adam Kurpiewski:

– Obaj patroni są godni upamiętnienia, jako sportowiec bardziej przekonuje mnie pan Kusociński, a tym bardziej, że już nie ma szkoły jego imienia, więc tym bardziej warto go upamiętnić – mówił.

Radny Mariusz Mierzejewski dodał:

– Obie postacie swoim życiem udowodniły, że wartości były dla ich ważne, nie mam nic do zarzucenia tym osobom. I jest to kłopot dla naszego klubu, bo może zostać wybrany tylko jeden. Może osoba dziś pominięta zostanie uhonorowana przy następnym rondzie? – zastanawiał się.

Radny Jerzy Grabowski stwierdził, że to trudna decyzja, dwa znakomite historyczne nazwiska, dwa nazwiska związane z walką o niepodległość Rzeczypospolitej. Niemniej klub PiS będzie głosował za nadaniem rondu imienia Aleksandra Bednarczyka – zapowiedział.

Radny Waldemar Popielarz miał inną wątpliwość:

– Może mnie ktoś oświeci, po co rondo ma mieć nazwę, ustawodawca nie nakłada takiego obowiązku, by rondo miało patrona. Proszę mi to wyjaśnić w miarę logicznie.

Wojciech Zarzycki wyjaśnił to tak:

– Żyjemy w Polsce, i tak to jest, że tu każde rondo ma swojego patrona. Ostrołęka również jest takim miastem. Mamy te ronda numerować? Zgadzam się z przedmówcami, decyzja nie jest łatwa, ale ja zagłosuje za panem Kusocińskim, bo ulicę kapitana Bednarczyka już mamy.

W podwójnym głosowaniu większość radnych zagłosowała za uhonorowaniem Janusza Kusocińskiego.

Tak głosowali radni:

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Wera

Fatalna rola Młodzieżowej Rady, po co przeciwstawiać sobie dwóch Bohaterów

gość

A wg Ciebie powinien być do wyboru bohater i np Lenin żeby było łatwiej ???

Anna

Arytmetyka zapewniła zwycięstwo Kusocińskiemu. SHZO im. kpt. Bednarczyka „Adama” gratuluje wygranej idolowi Młodzieży.

Olo

Kusocinski zero zwiazkow z Ostroleką i dodatkowo ma swoje ulice i szkoly w całej Polsce. Bednarczyk cale zycie oddal Ostrolece. No coż …….wladza w miescie jaka jest każdy widzi

Aorg

Zawsze powinno się stawiać na lokalnych bohaterów. Kusociński ma ronda i ulicę w całej Polsce.

Anna

„Adam” udowodnił swój patriotyzm i bohaterstwo od kampanii wrześniowej po okupacyjną konspirację i zbrojny sprzeciw wobec naszej czerwonej okupacji/głos internauty, krajana/.Miejmy nadzieję, że młode pokolenie ostrołęczan z biegiem lat, z biegiem dni doceni wielkość lokalnego bohatera. Oby tak się stało!

Anna

Zbyt silny opór skazywał na porażkę projekt wniesiony przez SHZO im. kpt. Bednarczyka „Adama” w kolejną rocznicę śmierci Patrona 19/20.12.1946 -19.12.2019/
.
Zaistniał jednak temat w mediach, świadomości ostrołęczan i aktualnych wydarzeniach lokalnej małej Ojczyzny/ miasto Ostrołęka i wieś Rzekuń/.