Radni i sołtysi z powiatu ostrołęckiego szkolili się w Lelisie

We wtorek 6 października w CK-BiS w Lelisie miało miejsce szkolenie dla radnych oraz sołtysów z powiatu ostrołęckiego.

Szkolenie poprowadził prawnik, a zarazem prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska – Szymon Osowski. W związku z problemami, jakie spowodował koronawirus, prowadzący nie mógł przyjechać osobiście i szkolenie zostało przeprowadzone online. Trwało ono pięć godzin i dotyczyło kilku tematów:
Podczas pięciogodzinnego spotkania zapoznaliśmy się z takimi zagadnieniami jak: inicjatywa lokalna, sołectwo jako jednostka pomocnicza gminy (w tym zasada działania funduszu sołeckiego), prawa i obowiązki radnego oraz jawność w samorządzie.

Udział w szkoleniu mogli radni i sołtysi z powiatu ostrołęckiego. Zgłosiło się 21 osób z gmin Lelis, Olszewo-Borki, Rzekuń oraz Troszyn.

– Szkolenie po raz kolejny udowodniło, że w samorządach dalej w większym lub mniejszym stopniu panuje zwyczaj, a nie prawo. Przykłady przedstawiane w trakcie omawiania poruszanych tematów dały jasny sygnał, że jest jeszcze wiele do poprawienia w naszych gminach – informuje jeden ze współorganizatorów spotkania radny gminy Lelis Kamil Stepnowski.