„Pszczela Kraina” powstaje w Lipiance. Szukają starych uli

W miejscowości Lipianka, gmina Goworowo, powstaje „Pszczela Kraina”. To efekt pracy mieszkańców Lipianki, koła gospodyń wiejskich, ochotniczej straży pożarnej i lokalnych instytucji: Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie i Towarzystwa Przyjaciół Goworowszczyzny.

„Pszczela kraina” to nie tylko pasieka z kilkoma ulami. To szereg działań edukacyjnych, warsztatowych, happeningi.

Historia z tematem pszczelarskim zaczęła się od projektu „Pozytywna pszczoła”, który GOKSiR skierował do najmłodszych mieszkańców gminy. Uczniowie podczas warsztatów, oprócz tego, że poznali rolę pszczoły dla otaczającego ich środowiska, wykonali też domki dla zapylaczy, piekli miodowe ciasteczka.

Podczas happeningu na ulicach Goworowa zachęcali do prowadzenia zabiegów chroniących pszczoły. Działanie te wsparł Mazowiecki Instytut Kultury.

Kolejne działanie nakierowane na zachowanie bioróżnorodności wdrożono w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance – filii GOKSiR w Goworowie. To tu jest centrum edukacji pszczelarskiej. Przy realizacji kolejnego projektu współpracę podjęto z mieszkańcami Lipianki i Towarzystwem Przyjaciół Goworowszyzny.

We wzorcowym ogrodzie z bioróżnorodnością rosną do dziś kwiaty, krzewy i drzewa miododajne. Wszyscy dbają o jego rozwój, pielęgnują grządki, nasadzają nowe kwiaty i podlewają. O bioogród dbają też miejscowi strażacy ochotnicy z Lipianki i pacjenci ośrodka Monar.

Postawiono dwa ule z pszczelimi rodzinami. Kolejne dwa postawił mistrz pszczelarstwa Adam Karamuz. To właśnie pan Karamuz jest opiekunem rodzin pszczelich a także częstym edukatorem podczas spotkań dla grup zorganizowanych odwiedzających Ośrodek Edukacji Regionalnej w Lipiance.

Ule, gatunki roślin miododajnych, formy do wyrobu świeczek woskowych i akcesoria do ich wyrobu oraz ławeczki w ogrodzie zakupiono z udzielonych grantów z programów Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Mazowsze Lokalnie i PGE Pomagamy – Wolontariat pracowniczy.

Następny zastrzyk projektowy trafił do Lipianki dzięki wygranemu grantowi od Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Zmodernizowano salę edukacyjną pn. „Pozytywna pszczoła” w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance, gdzie odbywają się wszelkie zajęcia edukacyjne poświęcone temu zagadnieniu, zakupiono kolejne dwa ule do małej pasieki i materiały warsztatowe. Instruktorzy kultury w GOKSiR stale przygotowują się do roli edukatorów i pracują nad budową „pszczelej krainy”.

– Naszym zamysłem jest, aby razem z mieszkańcami Lipianki, przyjaciółmi Natury, lokalnymi organizacjami stworzyć wioskę tematyczną poświęconą tematyce pszczelarskiej – informuje Agata Majk dyrektor GOKSiR w Goworowie.

Mieszkańcy Lipianki są bardzo otwarci na wszelkie inicjatywy, sami inicjują działania, więc szanse na powodzenie wdrożenia wioski tematycznej są jak najbardziej realne – dodaje dyrektor.

Dlaczego taki temat? Kilka lat temu ówczesna kierownik GOKSiR w Goworowie Barbara Kuczyńska była na konferencji pn. Dobre żniwa. Jeden z wykładowców alarmował, że w wielkiem tempie giną pszczoły, a wszystko to przez nagminne stosowanie pestycydów, zanikanie kwietnych łąk, brak ogródków przydomowych. Wtedy to podjęto próby edukowania społeczeństwa od najmłodszego pokolenia i pokazywania dobrych praktyk.

Całą ofertę w ramach utworzenia wioski tematycznej poznamy niebawem. Dziś jej inicjatorzy poszukują niepotrzebnych, starych uli. Więc, jeśli ktoś z czytelników takie posiada, może je przekazać dla GOKSiR w Goworowie. Wystarczy skontaktować się z pracownikami (tel. 29 761 52 46), a przyjadą i odbiorą.

Mieszkańcy Lipianki, podopieczni Monar i pracownicy GOKSiR nasadzili gatunki miododajne w bioogrodzie

Fot. GOKSiR Goworowo