Przysięga terytorialsów. Zobaczcie wideo (transmisja live)

W sobotę 28 listopada 41 nowych żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady OT złoży przysięgę wojskową. Będzie to już 17 przysięga w historii mazowieckich terytorialsów, a 5 w tym roku. Ze względu na pandemię uroczystość odbywa się bez udziału rodzin i bliskich. Trwa jednak transmisja online z przysięgi.

Słowa roty przysięgi wypowie 41 żołnierzy, w tym 18 kobiet. Wśród przysięgających jest kilku uczniów, pracowników administracyjnych, kierowców, sprzedawców, a także fizjoterapeuta, ratownik medyczny, pielęgniarka, nauczyciel. Są to ludzie pochodzący z różnych środowisk, wykonujący różne zawody, posiadający różne pasje.

Żołnierze, którzy w sobotę wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej wstąpili w szeregi mazowieckich terytorialsów w połowie listopada. Swoją przygodę z wojskiem rozpoczęli od wcielenia, podczas którego czekała ich wizyta u lekarza, wydano im ekwipunek żołnierza lekkiej piechoty, musieli zaliczyć test sprawności fizycznej, a także odbyć niezbędne szkolenia. Kolejnego dnia koniecznością było zaliczenie egzaminu z budowy i działania karabinka MSBS Grot co dało przepustkę do dalszego szkolenia. Zajęcia taktyczne ochotnicy odbywają na placu ćwiczeń taktycznych Targonie natomiast zajęcia strzeleckie na strzelnicy sportowej w Czarnotach. W czwartek czekał ich egzamin końcowy tzw. pętla taktyczna podsumowująca 16 dni szkolenia podstawowego.

Ze względów sanitarnych szkolenia podstawowe i wyrównawcze realizowane w czasie pandemii rządzą się ściśle określonymi zasadami. Grupy szkoleniowe są małe, a przysięga wojskowa po raz kolejny już będzie musiała odbyć się bez udziału rodzin i zaproszonych gości.

Transmisję z uroczystej przysięgi można zobaczyć na YouTube na oficjalnym kanale Wojsk Obrony Terytorialnej:

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Iga

Gratuluję wszystkim żołnierzom. Dziękuję że jesteście. Jesteście nam potrzebni. Jestem z was dumna.