Przed nami gorący weekend na plaży. Muzyka na żywo oraz dwa festiwale: smaków i browarów

Cztery zespoły zagrają w przedostatni weekend sierpnia na plaży miejskiej w Ostrołęce. Będzie też coś dla łasuchów i smakoszów piwa.

21 sierpnia (piątek):
19.00 – Autsajt – zespół, który połączył doświadczonych muzyków w silny, stabilny skład z wielką miłością do szeroko pojętego bluesa. W repertuarze znajdują się autorskie utwory zespołu oraz covery takich wykonawców jak Tadeusz Nalepa, Dżem, Odział Zamknięty, AC/DC, Gary Moore czy Jimi Hendrix.

20.30 – Cathleen – grupa z rockową duszą. Mocny skład z dwiema gitarami, basem i perkusją, które w połączeniu z unikalnym wokalem tworzą niepowtarzalny muzyczny klimat. Cathleen powstał w 2005 roku. W 2016 roku wydał EP „Sun Dies in the East”.

22 sierpnia (sobota):
18.00 – Smokin’Rosehard rockowy zespół wywodzący się ze Szczytna. Założony z inicjatywy gitarzysty oraz lidera Gabriela Kąkolewskiego, przy którym nierozłącznie stoi perkusista Paweł Łukaszewski.

20.00 – Mad Bee – zespół powstał w 2009 roku w Łomży, jednak ostrołęcka publiczność zna ich doskonale, bo występowali u nas nie raz. Znakiem rozpoznawczym grupy od samego początku stały się mocne blues-rockowe riffy i melodyjne refreny śpiewane w ojczystym języku. W 2011 roku zespół zrobił sobie przerwę aby odrodzić się w 2014 w nowym składzie. Obecny line-up to: Tomek Samsel, Przemek Kamiński, Czarek Borusiewicz, Krzysiek Jodłowski i Bartek Dobkowski.

Imprezie będą towarzyszyć:
I Festiwal Smaków Food Trucków w Ostrołęce, który startuje już w piątek 21 sierpnia o godzinie 16.00, a trwać będzie trwać niedzieli 23 sierpnia do godziny 20.00.
Ostrołęcki Festiwal Browarów Kraftowych, który również startuje w piętek 21 sierpnia o godz. 16.00, a zostanie z nami do soboty 22 sierpnia do godz. 22.00
Uwaga: Podczas koncertów uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania aktualnych zaleceń sanitarnych dot. organizacji wydarzeń kulturalnych.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Kiełbasa

Baleron na degustacje