Przecieki matury: postępowanie przeniesione do Prokuratury w Ostrołęce

RMF 24 informuje, że sprawa podejrzenia przecieków przed tegorocznym egzaminem maturalnym trafiła do Prokuratury w Ostrołęce. Do przecieku miało dojść przed egzaminami z języka polskiego i matematyki.

Skąd podejrzenia o przecieku? W dzień matury z języka polskiego, 8 czerwca, ok. godz. 6.30 w województwie podlaskim nastąpił wzrost wyszukiwań w Google frazy „wesele elementy fantastyczne”. Profil „Emocje w sieci”, który analizuje nastroje internautów, zanotował, że ok. godz. 7.00 szukano też dokładnego tematu matury 2020 z polskiego na poziomie podstawowym. Przypomnijmy, że brzmiał on: Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Wesela”.

Z kolei w dniu matury z matematyki na Twitterze oraz Facebooku pojawiły się zdjęcia z odpowiedziami na pytania zamknięte.

Postępowanie w związku z podejrzeniem przecieków przeniesiono do Prokuratury w Ostrołęce. Dziennikarze RMF 24 określają tę decyzję jako zaskakującą:

„Przekazanie sprawy do prokuratury w Ostrołęce spowodowało opóźnienia w wyjaśnieniu zaistniałej sytuacji. Śledczy muszą zapoznać się z aktami i stworzyć nowy plan działania.”

Więcej na ten temat na stronie RMF 24.