Protest rolników i w Ostrołęce

W środę 7 października odbywa się protest rolników – wyjechali oni traktorami na drogi, powodując utrudnienia w ruchu drogowym. W ramach protestu rolnicy przejechali też i przez Ostrołękę.

– Około 30 rolników jadących od strony Zamościa (gm. Troszyn – red.) wjechało do Ostrołęki i pojechało w kierunku drogi krajowej nr 53 – powiedział nam Krzysztof Kolator z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. – Policjanci są na miejscu, dbają o bezpieczeństwo. Ruch pojazdów odbywa się bez zakłóceń.

Traktory jeżdżą drogą krajową nr 61 – pomiędzy rondami im. „Łupaszki” a księcia Siemowita III. Przejazd tą drogą jest więc wolniejszy niż na co dzień.

Rolnicy ci protestują z powodu tzw. „piątki dla zwierząt”. Uchwalona ona została w Sejmie. Zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i zakaz uboju rytualnego na eksport (miałby być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych). Te dwa zapisy najbardziej martwią rolników, a także branżę futrzarską.

„Piątka dla zwierząt” to też prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, czy zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe, zakaz używania kolczatek.

Przypomnijmy, że tydzień temu z przedstawicielami protestujących spotkał się w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda:

Fot. Pixabay