Prokuratura umarza śledztwo w sprawie MZK!

Zakończyło się postępowanie dotyczące MZK w Ostrołęce. Jak ustaliła prokuratura, autobusy były sprawne, a pasażerom i kierowcom nie groziło żadne niebezpieczeństwo.

Przypomnijmy, że prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące narażenia pasażerów i kierowców MZK na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez dopuszczenie do ruchu autobusów w złym stanie technicznym.

Przesłuchano w charakterze świadków byłego prezesa MZK, kierowców autobusów i innych pracowników zakładu. Dochodzenie umorzono, ponieważ nie dopatrzono się „znamion czynu zabronionego”: jak ustaliła prokuratura, autobusy przewożące pasażerów były sprawne.

W środę 3 kwietnia Prokuratura Okręgowa wydała w tej sprawie komunikat:

„W świetle zebranych dowodów oraz zgromadzonych dokumentów zarzuty zawarte z zawiadomieniu nie znalazły potwierdzenia.

Pasażerowie przewożeni byli sprawnymi autobusami i nie byli narażeni na jakiekolwiek niebezpieczeństwo wynikające z niewłaściwego stanu technicznego taboru MZK. Autobusy były sprawne technicznie.

Kierowcy autobusów nie byli zmuszani do zaklejania kontrolek silnika i sytemu ABS, ani do wyjeżdżania w trasę niesprawnymi autobusami.

Z ustaleń poczynionych w toku postępowania wynika też, że kierowcy mieli obowiązek bieżącego zgłaszania wszystkich usterek, wpisywania ich do książki ewidencyjne. Obowiązek ten realizowany był na bieżąco, a zgłoszenia takie skutkowały skierowaniem pojazdów do naprawy.

Zaklejanie kontrolek sygnalizacyjnych dotyczyło tylko jednego typu autobusów, a mianowicie pojazdów marki „Solbus”, w których zapalały się kontrolki informacyjne silnika oraz układu ABS pomimo, że zespoły te pracowały prawidłowo. Wyjaśniono, że była to usterka, z którą nie mógł poradzić sobie nawet serwis fabryczny.”

Postanowienie o umorzeniu dochodzenia wydano w dniu 28 marca. Nie jest ono prawomocne.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
gość

prezes Chrostowski powinien zostać przywrócony do pracy!

Aaa

A to chyba była przyczyna odwołania prezesa Chrostowskiego. To jak to teraz? Bo wychodzi na to że dobrze kierował spółką

Gość

Dobrze kierował, ale niestety „nie przypadł do gustu” prezydentowi.

Hop

No i co ogrodnik, jak zwykle przesadziłem, jaką jest kara za oszczerstwa? Out!

zbtender

Kulik OFF

Kolega

No to Kulik znalazł się teraz w głębokiej defensywie

Kierowca

P. Chrostowski miał chwilami niezbyt łatwy charakter, ale o bezpieczeństwo dbał na pewno. Kulik powinien przeprosić, ale czy osiągnie kiedyś taki poziom?

Jan

Kulik poległ. Zarzuty wyssane z palca, ale myslicie ,że w jego głowie pojawiła sie jakaś refleksja?Nie sądzę. To wyrachowany i perfidny gosciu nienawidzacy Pis i Katolików. Jeszcze nie raz złapiemy go na nieczystych zagrywkach.