Projekty uchwał trzymane w sekrecie. Takie rzeczy tylko w Lelisie

Nie mamy nic do ukrycia, ale nie chcemy mieszkańców wprowadzać w błąd, bo projekty wciąż się zmieniają… No i dużo z tym upublicznianiem pracy …. – tak samorządowcy gminy Lelis tłumaczą brak projektów uchwał na stronie BIP Urzędu Gminy Lelis.

Radny Kamil Stepnowski zbuntował się przeciw takim praktykom. Powołał się na obowiązujące prawo i zawnioskował, by projekty uchwał były upubliczniane, zgodnie z wytycznymi kodeksu postępowania administracyjnego.

Prawo o dostępie do informacji publicznej mówi wyraźnie, że projekty uchwał powinny być zamieszczane. I nawet nie powinniśmy o tym dyskutować – komentował na sesji 30 grudnia radny Stepnowski.

Poparł go publicznie radny Paweł Parzychowski:

Według mnie zamieszczanie projektów uchwał powinno mieć miejsce, tak by przed sesją każdy mógł się z nimi zapoznać – stwierdził.

Większością głosów wniosek jednak przepadł. Nie chciano go nawet rozpatrywać.

Radny Jerzy Dawid tytułem uzasadnienia odrzucenia wniosku radnego Stepnowskiego wyjaśnił, że projekty uchwał – które trafiają do radnych, mają charakter roboczy i bywają wielokrotnie poprawiane.

Nie chciałbym, by takie projekty myliły naszych mieszkańców – stwierdził.

Głos zabrał także wójt Stefan Prusik: – Zamierzam przeanalizować możliwości, jakie mamy w urzędzie. A mamy bardzo dużo pracy. Przyjrzę się jak to jest w innych urzędach i ile wymaga to nakładu pracy. Proszę nie odbierać tego jako próby ukrywania jakiś zamysłów. Radni pracują i zmieniają zapisy na komisjach, a potem w obiegu mogłyby być dokumenty nieostateczne – powiedział.

Wniosek radnego Stepnowskiego przepadł głosami 10 radnych. 4 radnych poparło wniosek radnego.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Michał

Radny Dawid napisał w oświadczeniu majątkowym że jest bezrobotny!!!

To ciekawe?!?

Emil

Szkoda tej gminy 🙁
Powinno odbyć się referendum w sprawie odwołania wójta. Należy wybrać kogoś nowego kto poszanuje ludzi i zadba o gminę a nie jakiegoś fircyka lawiranta

Adi

Referendum? Rok temu Wójt powalił konkurentów na kolana wygrywając w pierwszej turze a ty piszesz oreferendum?

Grześ

…a co ten BIP!?

Gość

Czy Rada Gminy może głosować za lub przeciw realizacji obowiązującego prawa? To wygląda na jakąś anarchię.

obserwator

A radny Dawid jakich mieszkańców informuje? O czym? W Długim Kącie rodzinę jego żony?