Prezydent Kulik chce sięgnąć do kieszeni ostrołęczan

Na sesji z 28 listopada prezydent Kulik spróbuje zwiększyć o 4 mln zł obciążenia mieszkańców Ostrołęki.

Przez kilkanaście ostatnich lat Ostrołękę podawano jako wzór przychylnej mieszkańcom samorządowej polityki podatkowej.

Przez trzy kadencje prezydentury Janusza Kotowskiego podatki lokalne praktycznie się nie zmieniały. Jednakże wpływy do budżetu i tak rosły – przybywało firm, przedsiębiorcy chętnie rejestrowali swoją działalność w Ostrołęce.

Niektórzy wprost mówili o przyciąganiu przedsiębiorców (np. z branży transportowej) właśnie przewidywalną, przyjazną polityką podatkową. Ale – jeśli radni poprą pomysł prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika – to już historia.

Prezydent Łukasz Kulik rządzący Ostrołęką od roku wprowadza nowe porządki. Dwukrotnie próbował obłożyć wysokimi podatkami lokalnych przedsiębiorców. A gdy na taką politykę nie zgodziła się większość radnych, prezydent w listopadzie przygotował projekt uchwały znacznie podnoszący stawki podatku od nieruchomości praktycznie dla wszystkich ostrołęczan.

Pomysł znacznego podniesienia podatków uderza właściwie we wszystkich, którzy posiadają w naszym mieście nieruchomości: w przedsiębiorców, spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje, ale też w zwykłych, często niezbyt bogatych, ostrołęczan, którzy mają nieruchomości.

Wzrost stawek tego ważnego podatku lokalnego sięga średnio 14%. Prezydent chce „wyciągnąć” z kieszeni podatników ok. 4 milionów złotych rocznie. To bez wątpienia duże, skokowe obciążenie.

Samorządy mają różne pomysły na zwiększenie wpływów do budżetu. Jedni oszczędzają, a przede wszystkim szukają pieniędzy zewnętrznych, inni próbują „wyrwać” jak najwięcej z portfeli swoich mieszkańców. Prezydent Kulik najwyraźniej wybiera tę drugą drogę.

Najdziwniejsze jest to, że za pomysłem zwiększenia podatków lokalnych nie widać nowych inwestycji miejskich, a i te, na które kiedyś pozyskano zewnętrzne środki, trudno jest ukończyć (ulica Blachnickiego, Ostrowska, Słowackiego).

Na szczęście ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta. Pilnujmy wszyscy, jak zagłosują ci, których wybraliśmy. Będzie to bardzo ciekawe głosowanie, które zaplanowane jest na 28 listopada.

Jaki wzrost podatków proponuje prezydent Kulik? Więcej o tym tutaj:

Fot. Pixabay

najnowszy najstarszy oceniany
Mariolka
Gość
Mariolka

Skandal nieprawdopodobny miało być lepiej a ja się nabrałam na głosowanie na niego.

dalibskop@wp.pl
Gość
dalibskop@wp.pl

Dobre sobie a gdzie inwestycje nowe. Miała być w szpitalu okulistyka. Przypominam to program Kulika gdzie ta okulistyka.

luk
Gość
luk

okulistyka w szpitalu to zwykłe naciąganie bo prezydent nie zarządza szpitalem. Kulik tak sobie nabrał ludzi z tą okulistyką i darmowym parkingiem przed szpitalem. To nie jego kompetencje

luba
Gość
luba

ha ha ha ha macie swojego prezydenta nic nie zaciągnął z Warszawy, tylko cięcia , cięcia i cięcia ale dobrze Ostrołęka ma na kogo sobie sama zasłużyła.

patrzący spokojnie
Gość
patrzący spokojnie

Moim zdaniem jutrzejsza sesja pokaże czy Radni reprezentują wyborców. Nikt z radnych nie miał w programie takiego wzrostu podatków od wszelkich nieruchomości. Zobaczymy jak Państwo Radni zareagują ?

Plant
Gość
Plant

Mam nadzieje, ze radni nie popra tego pomyslu.

Zbtender
Gość
Zbtender

Śmieje się w oczy tym którzy go wybrali, macie swojego prezydenta

Max
Gość
Max

Na jednej z sesji radny Mierzejewski zaproponował rozpoczęcie rozmów dyskusji o sprawach podatkowych w mieście . Jednak prezydent Kulik nie potrzebuje debaty, rypnął uchwałę o podniesieniu podatków i radni koalicyjni mają głosować . Zobaczymy czy mają resztki swojego zdania

Henry
Gość
Henry

Ale durna argumentacja w uzasadnieniu. Jeśli rząd obniża podatki np. młodym to samorząd ma wyrwać to co mogłoby zostać w kieszeniach podatników !

Ewelidajka
Gość
Ewelidajka

Jutro kamera przed Temidą. edajka już smalec topi. Czuć na całym mieście.
Szuka już nawet następcy i podobno znalazła, z nowszym autem (ten kamery to ponad dziesięcioletni) no i lepsza kasa (ponad piętnastka nalepkę a nie obciążenia komornicze) no i nie ma tyle alimentów (kamera daje majątek, dla niuni nawet na podpaski nie starcza).
Chyba go pierdykne jak mówi.

Janina
Gość
Janina

Kulik nieźle nabrał wszystkich na te swoje obietnice!Oszust i tyle.Powiem wiecej -oszust,manipulant i miernota!Nie masz prawa gościu podwyższać podatków mieszkancom!Myśl jak pozyskać kasę,oszczędzaj ,a nie sięgasz do kieszeni najbiedniejszych!A h.j z takim prezydentem!

Maniek
Gość
Maniek

Prezydent Kulik zamiast podnosić podatki, mógłby poszukać pieniędzy na zewnątrz, tak jak np. zrobił to Powiat Ostrołęcki, który pozyskał ponad 50 mln złotych na budowę dróg z Funduszu Dróg Samorządowych.
Ale czy ktoś, kto z natury nie potrafi współpracować z ludźmi, może pozyskać choćby ułamek tej kwoty ?
Szkoda następnych zmarnowanych 4 lat.

Ola
Gość
Ola

A myślisz, że rząd ma zamiar współpracować z kimś z nie PiS? Reformy podatkowe PiS z premedytacją uderzyły samorządy. O wszystkim decyduje prezes. Swoim można pomóc, ale opozycję należy pognębić

Marek
Gość
Marek

Reformy podatkowe zostawiają pieniądze w kieszeniach mieszkańców, naprawdę tego nie rozumiesz?

Interesant
Gość
Interesant

Pożądana aktywność posła i senatora na rzecz ich umiłowanego miasta. No i rozsądek radnych(apel do PiS) . Nie wszyscy mają korzenie stąd to i nie obchodzi ich to miasto. Może zginąć!