Prezydent bez poparcia w Radzie Miasta. Czy grozi nam paraliż?

Za nami kolejna sesja Rady Miasta, z której jako przegrany wraca prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. Znów nie potrafił do swoich pomysłów przekonać większości w Radzie Miasta. Jeśli włodarz Ostrołęki nie zdoła dojść w najbliższym czasie do porozumienia z radnymi, może to przynieść fatalne skutki dla miasta.

O tym, że koalicja w Radzie Miasta jest chwiejna bądź iluzoryczna, mogliśmy się przekonać już nie raz.

Prezydent Ostrołęki może liczyć generalnie (są odstępstwa i od tej reguły) na poparcie swojego klubu Ostrołęka dla Wszystkich, a także Naszej Ostrołęki. To jednak za mało, bo pierwszy klub ma 4, a drugi – 5 radnych. Łącznie 9 głosów.

Pozostali radni (razem 14 głosów) z Prawa i Sprawiedliwości (8), Bezpartyjnego Miasta (3) i Koalicji Obywatelskiej (3) zazwyczaj sceptycznie podchodzą do tych pomysłów prezydenta, które wydają się być najbardziej dyskusyjne.

Tak było podczas ostatniej sesji Rady Miasta z 20 listopada, podczas której obradowano nad zmianami w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej (więcej na ten temat TUTAJ). Propozycje prezydenta odrzucono w głosowaniu.

Odrzucono podczas poprzednich sesji i inne projekty Łukasza Kulika, o których było głośno: jak choćby podwyższenie podatku dla Galerii Bursztynowej (dwa razy), utworzenie centrum usług wspólnych dla placówek oświaty czy też likwidacja Straży Miejskiej (pisaliśmy o tym tutaj: Klęska autorskich pomysłów prezydenta Kulika).

Z bardziej znaczących pomysłów Łukasza Kulika przeszedł ten dotyczący ograniczenia strefy płatnego parkowania w Ostrołęce. Co z tego, skoro sam prezydent chce się z niego wycofać i wiele wskazuje na to, że od 1 stycznia 2020 roku z powrotem parkingi w mieście będą płatne.

Co dalej będzie więc z Ostrołęką? Czy grozi nam paraliż samorządu z powodu braku konsensusu pomiędzy prezydentem a większością rady? Jakie mogą być jego skutki, mogliśmy się przekonać, przyglądając się w poprzedniej kadencji samorządowi sąsiedniej gminy Rzekuń.

A wyzwań przed miastem, prezydentem i samorządem jeszcze sporo. Przypomnijmy tylko, że na najbliższej sesji (odbędzie się ona 28 listopada) prezydent zaproponuje radnym kontrowersyjny projekt uchwały: wprowadzenie podwyżki podatku od nieruchomości (pisaliśmy o tym TUTAJ). W grudniu z kolei czeka nas jedna z ważniejszych sesji tego roku. Podczas niej odbędzie się dyskusja i głosowanie nad budżetem miasta na 2020 rok. Czy prezydent zdoła przekonać do swoich pomysłów radnych? Zobaczymy…

Ostatni rok – przynajmniej pod względem inwestycyjnym – został zmarnowany na przepychanki miasta i prezydenta z wykonawcą budów ważnych ulic. Remonty zamiast się skończyć, trwać będą i w 2020 roku. Podobny impas może dotyczyć i samorządu. Oby nie.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Tre

To początek końca, aha, aha, aha….

Interesant

Czyli ukartowane z góry! Stąd twoje pianie . Ty jesteś z Ostrołęki? Podobno tak ją kochacie.

Interesant

Impas w innych samorządach. W całym kraju. Chociaż nie! Gdzie indziej radni bardziej odpowiedzialni.

Jarema

Nie zwalaj amatorszczyzny swojego guru na radę miejska

Neutralnik

W tak fatalnym stanie pozostawił poprzednik obecnego prezydenta – po którym cały rok nie wystarczy do porządku. Szkoda, że firma ostrada stała się praktycznie monopolem i miasto z tego powodu ma wydłżany termin inwestycji. Wstyd, wstyd jak można było zmarnować tyle lat rządzenia poprzedników.

Interesant

To był 12lat! 12 lat! Mogło być eldorado.

Fakty

Gdyby nie poprzednicy pływał byś dziś pychówką przez Narew, zamiast w nowym aquaparku kąpał w rzece, a do kina jeździł do Warszawy. Pan nowy prezydent dostał gotowe dofinansowane projekty na kilkadziesiąt milionów i nawet tego nie potrafi wykorzystać. Trudno się dziwić radnym, że mają dość, jak wielu mieszkańców zresztą.

Interesant

A co innego zaproponowali radni. Bo budżet musi być. Chyba potrafią liczyć. Czekamy na propozycje radnych. To też ich odpowiedzialność.

Vincenty

Weź się do roboty w UM a nie komentarze piszesz

Wnikliwy

Całe szczęście, że Kotowski, Czartoryski i Mamątow wywalczyli elektrownię i most, może uda im się i obwodnicę… Bym zapomniał, bardzo dziękujemy za basen i halę Gołasia!

Interesant

Elektroenia w zamyśle. Basen za Opec. Most czekał wieki . w ostatnim roku(wyborczym)12letniej kadencji ruszyła budowa i szczęśliwie za Kulika została skończona. Firma na 5. Hala? Już stara. Czyli było to bardzo dawno.

Maksi

Kuligowcy wbijcie sobie do głów że to prezydent pisze budżet. O ile oczywiście potrafi

lekarz ginekolog

ale zdjecie moglibyscie bardziej aktualne dac… teraz kulik wyglada jakby polknal wszystkich z klubu ODW

Interesant

Radni też nie są jakBelmondo. Kot….jakiś inny. Okulary siwizna malutki kruchutki.