Prezydent Andrzej Duda zaprzysiężony na drugą kadencję

Prezydent Polski Andrzej Duda złożył w czwartek 6 sierpnia przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i rozpoczął drugą, pięcioletnią kadencję prezydencką.

Oto fragment jego orędzia wygłoszonego przez Andrzeja Dudę przed Zgromadzeniem Narodowym:

– Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu. Nasi wielcy przodkowie zapisali te niezwykle ważne słowa w Konstytucji 3 Maja. Jakże aktualne okazały się one w ciągu ostatnich dni, tygodni i dzisiaj! Władza pochodzi z woli narodu – i naród wyraził swoją wolę w wyborach. To Polacy mają prawo zadecydować, kto ma być ich prezydentem – głową państwa. I zadecydowali. W wyborach wzięło udział ponad 20 milionów wyborców. To wielka sprawa. Wielkie zwycięstwo polskiej demokracji. Frekwencja, która osiągnęła prawie 70 proc. Na mnie zagłosowało blisko 10,5 miliona osób. To przede wszystkim wielkie zobowiązanie, które przyjmuję z ogromną pokorą.

Ale to także wielki zaszczyt i siła, bo to najwięcej głosów oddanych w wyborach od prawie 30 lat.

Moi rodacy pozytywnie ocenili pięć lat mojej prezydentury. I udzielili mi silnego, demokratycznego mandatu na kolejną kadencję! Chciałbym jeszcze raz z całego serca podziękować wszystkim Polkom i Polakom, którzy wzięli udział w wyborach. Wszystkim. I tym którzy, oddali swój głos na mnie, i tym, którzy zagłosowali na moich kontrkandydatów. Dziękuję Państwu z całego serca za ten piękny akt wyborczy.

Na Zamku Królewskim odbyła się z kolei uroczystość inwestytury Prezydenta RP na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej para prezydencka uczestniczyła w mszy odprawionej w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela, a także złożyła wieniec pod figurą Jezusa Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu. Andrzej Duda przyjął też zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi Polski.

Fot. Grzegorz Jakubowski/Kancelaria Prezydenta RP

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Vincenty

Nareszcie

John

Niech Pan Bóg mu błogosławi

Max

Niech Bóg błogosławi Polsce !

Gość

Raczej niech ma Polskę w opiece bo z takim prezydentem będziemy potrzebowali nadprzyrodzonej opieki.