Prezent na koniec roku – podwyżki za śmieci w Ostrołęce

Na koniec roku prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik i większość radnych miejskich zafundowali ostrołęczanom podwyżki odbioru śmieci. Warto zauważyć, że od lat opłata za śmieci w Ostrołęce nie była podnoszona, a przykładowo w sąsiednich gminach – zdecydowanie było drożej.  

Planowa gospodarka odpadami  musi być przez samorząd skrupulatnie prowadzona i wymaga drobiazgowej oraz wnikliwej analizy rynku. Tak, to niełatwa działka. Trzeba m.in. śledzić zmieniające się przepisy prawa, a także trendy, które maja duży wpływ na zmianę naszej mentalności.

W okresie prezydentury w Ostrołęce Janusza Kotowskiego wybudowano nowoczesną stację segregacji odpadów. Dzięki niej miasto nie ponosiło i nie ponosi olbrzymich kosztów obowiązkowego transportowania zebranych odpadów do innych stacji. Koszty utrzymania systemu są mniejsze. 

Wówczas też przewidziano, że wzrośnie poważnie kwota, jaką będzie musiało zapłacić miasto Ostrołęka firmom odbierającym odpady od mieszkańców oraz firm. Mogło bowiem dojść do sytuacji, że pozostałaby tylko jedna firma odbierająca odpady. A to wiązało się z ryzykiem dyktowania wyższych cen.

Stad powstał pomysł powołania Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, które zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt i przejmie ciężar odbioru śmieci. Tak się stało – miasto powołało odrębną spółkę. Dzięki tej decyzji mieliśmy gwarancje, że ceny za odbiór śmieci w Ostrołęce nie zostaną wywindowane.

Prezydent Janusz Kotowski podjął również starania o rozbudowę składowiska. Obecne w szybkim tempie zapełniało się. Znaleziono też miejsce na nową kwaterę, która przyniosłaby poważne oszczędności samorządowi (po wypełnieniu i rekultywacji starego wysypiska miasto nie musiałoby płacić za wywóz odpadów na składowiska położone w innych miejscowościach). 

Obecnie jak widzimy w polityce „śmieciowej” miasta mamy karuzelę zmian prezesów (OPK) oraz podwyżkę, która może być początkiem karuzeli cenowej dla mieszkańców.

1.5 2 głosów
Ocena artykułu
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
John

Tak wielu ostrołęczan chciało prezydenta Kulika. Mają go z jego pomysłami !

Karol

Szkoda tylko że za śmieci dodatkowo zapłacą też ci, którzy wiedzieli kom jest Kulik

Kama

„Bezpartyjni” Łuba, Mierzejewski i Frydryk w komplecie za podwyżkami . Myślałam że to opozycja przeciw Kulikowi

Thon

Czwórka z PIS za podwyzkami. Cicha koalicja trwa.

Kurp

Dali się nabrać Kulikowi on zaplanował sesję rady na 13 grudnia tylko to była niedziela.
Ten dzień jest dla nas Polaków bardzo ważny.
W innych miastach również się im udało.

Zenek

Radni czy możecie posługiwać się rozumem.
Skompromitowaliscie się nie jeden raz.

Ewa

Jaka opozycja to karierowicze.

Jak

Dobrze, że redakcja przypomniała te inwestycje, które dzisiaj są nie do pomyślenia. W artykule opisane są inwestycje, które wymagały zdobycia ogromnych środkowi dały mocne fundamenty Ostrołęki w gospodarce odpadowe. Niestety teraz mamy tylko obsadę stanowisk i podwyżki. Nic a nic więcej . Takie to są demokratyczne wybory prezydenta

Czesław z Centrum

Redakcjo>
Powinniście dać taki tytuł:
„Gut, Milewski, Rzewnicki i Sosnowska z PIS przeciwko nam?”
lub
„Rozpad w klubie PIS – podzieliły nas śmieci”
lub
„Większość NASZYCH radnych głosowało za podwyżką cen śmieci!”
Ten powyższy jest niewłaściwy!

„Jak głosowali radni PiS w sprawie podwyżek? Przeciw byli Krzysztof Czartoryski, Jerzy Grabowski i Ryszard Żukowski. Z kolei Henryk Gut, Grzegorz Milewski, Jan Rzewnicki i Grażyna Sosnowska zagłosowali za podniesieniem opłat. Był to jedyny klub radnych w radzie miasta, który mocno podzielił się w tym głosowaniu”

Kama

Jedynie w klubie PiS znaleźli się odważni i normalni. PO, bezpartyjni od Frydryka, Nasza Ostrołęka Zarzyckiego i kulikowcy w komplecie za podwyżkami

Mniejszosc

Czy Prezydent Kulik wysilìł się i poszukiwał środków zewnętrznych na pokrycie kosztów związanych z potrzebami nowej segregatorowni? Pewnie nie, bo prościej zrobić podwyżkę. Panie Gut, nie jestem zaskoczona Pana postawą, niestety 🙁

Vincenty

Kulikołęka

Henry

Na mo nie krytykują tak dużych podwyżek . Kulik przecież jest ich człowiekiem . Taki poziom szmatławego portalu

Tre

Heniek, po prostu zdradziłeś, albo podjąłeś, mniej lub bardziej świadomie, kooperację z kulikovem naiwnie wierząc w jego obiecanki. I tak źle i tak nie dobrze