Pozyskane pieniądze na inwestycje są większe niż dług z 30 lat

Ot taka ciekawostka: Miasto Ostrołęka miało dług. Z długu finansowano inwestycje. I dzięki temu, że był dług, można było sięgać po pieniądze z zewnątrz. W ostatecznym rozrachunku: dług miasta z ostatnich 30 lat jest mniejszy niż środki pozyskane przez samorząd w kadencji 2014-2018.

W dyskusjach o stanie finansów Ostrołęki, zwłaszcza w czasie zeszłorocznej kampanii wyborczej, przeciwnicy byłego prezydenta Janusza Kotowskiego mocno podkreślali wysoką kwotę zadłużenia miasta.

Teraz, gdy emocje wyborcze opadły, coraz wyraźniej widać, że zadłużenie miasta nie przekracza 30 proc. wobec rocznego budżetu i jest niższe w porównaniu do większości miast na prawach powiatu, zbliżonych do Ostrołęki.

Oczywiście, idealna sytuacja to taka, gdy zadłużenia nie ma wcale, a w budżecie pozostają wolne środki na potrzebne cele.

Tyle, że dług w przypadku Ostrołęki przez wiele ostatnich lat nie szedł na pokrycie wydatków bieżących miasta, a na inwestycje służące potem ostrołęczanom, wkłady do projektów unijnych i regulacje wcześniejszych zobowiązań.

Co więcej, okazuje się, że gdy porównamy całkowite zadłużenie miasta za wszystkie kadencje odrodzonego samorządu (czyli od roku 1990) ze środkami pozyskanymi z zewnątrz, choćby tylko w czasie ostatniej kadencji Janusza Kotowskiego, to pozyskane pieniądze – z UE, rządu, firm państwowych – przewyższają łączną sumę zadłużenia.

Porównajmy:

  • dług miasta na koniec 2018 roku – 116 390 117 zł

Przykłady kwot pozyskanych z zewnątrz w ostatnich latach (pieniądze już spożytkowane na inwestycje miejskie lub zabezpieczone dla miasta w obowiązujących umowach):

  • remont starego mostu w drodze krajowej nr 61 – ok. 36 000 000 zł
  • projekt unijny „Ograniczanie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez zrównoważony rozwój mobilności miejskiej w Ostrołęce” (m.in. zakup nowych autobusów, przebudowa ulic Słowackiego, Ostrowskiej, Witosa, Dobrzańskiego, ścieżki rowerowe i rowery miejskie) – ok. 45 000 000 zł
  • budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych – ok. 40 000 000 zł
  • projekty oświatowe – ok. 7 000 000 zł
  • remonty i przebudowy dróg (m.in. ulice Krańcowa, Wiejska, droga łącząca Turskiego i ks. Pęksy) – ok. 12 000 000 zł
  • powstanie Multicentrum na osiedlu Stacja – ok. 8 000 000 zł
  • Razem – ok. 148 000 000 zł
0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
19 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Sławek

Dobrze, że piszecie na konkretnych liczbach. Wszyscy dyskutują, a duża cześć nie wie o czym się wypowiada

MNIETEK

fajne liczby tylko z roku 2018, Jak chcesz poznać konkretne liczby i nieudolność to zapoznaj się z danymi z lat poprzednich, w 2018 finansowo sytuacje ratuje most inaczej bardzo ważna droga krajowa była by nieprzejezdna (remont się zaczął bo most musiał zostać zamknięty). A te śmieszne muzeum z nadal niesprawną kładką to samorząd nie ma nic do tego to inwestycja Jakiegoś ogranu swoją drogą całkowicie nie trafiona i te 40 milionów jak bedziemy dalej tak trwonić to daleko nie zajedziemy, DLATE#GO NASTĄPOIŁA ZMIANA ORDYNACJI

Many

Piszesz, jakbyś zjadł jakieś rozumy, a jak się wczytać to guzik rozumiesz. Trzeba budować i drogi i miejsca pamięci, dobrze, że Kotowski walczył o kasę i na to i na to

Ola

A co to za miejsce pamięci, które z nie jednego bandyty, a nawet zbrodniarza robi bohatera?

John

A słyszałeś Mnietek np. o stacji segregacji , którą samorząd zbudował wcześniej , albo o gromadzie Orlików , każde z dotacją zewnętrzną ?

Maro

Były prezydent może chodzić z podniesioną głową. Zobaczymy, ile kasy ( dla miasta) zdobędzie obecny. Na razie cieniutko

Iza

nic nie pozyska a nawet straci co już pozyskano. Konkret proszę bardzo ul. Blachnickiego na Centrum przy SP 10

.uj

Wspawania inwestycja tej kładki 40 milionów złotych wydane a ona od prawie roku tylko straszy wyglądem bo zagrodzona jest i nie wstep na nią jest wzbroniony. jakis picowy zwolennik wyjaśni czemi ?

Vincenty

Muzeum oddane w marcu a kładka jeszcze nie przekazana do użytkowania. A ty o jakimś roku piszesz. Od listopada to wszystkie inwestycje miejskie rozbabrane dzięki doświadczeniu obecnego amatora.

Maro

Kładka powinna być dawno oddana, mogłaby być sympatycznym znakiem szczególnym miasta. Dl Każdy kto przejeżdża zauważy wyjątkowe na skalę Polski Muzeum. Dlaczego nie jest otwarta- pytajcie obecnego prezydenta

obserwator

Propaganda nastawiona na wyjątkowo tępych ludzi. ale tacy tez maja prawo głosu

Polak

Piszesz o konkurencyjnym portalu i jego chwalebnych artyKULIKach?

Sk/mUTEK

masz racje ja MO już nie czytam

Polak

Wszelkie raporty o samorządach wskazywały że Ostrołęka ma jeden z najmniejszych długów w Polsce.

Iza

Teraz trzeba w Ostrołęce poszukać człowieka, który ostatni zgasi światło. Ostrołęka nic nie pozyska bo Kulik zajmuje się tylko wywalaniem ludzi z pracy i NIC poza tym Właśnie kończą się inwestycje pozyskane przez Czartoryskiego i Kotowskiego. Polska idzie do przodu a Ostrołęka wybrała skok w przepaść

dalibskop@wp.pl

Portal terazostroleka próbuje przekazywać obiektywne informacje i rzetelne artykuły. Zastanawiam się po wyniku wyborów samorządowych w Ostrołęce czy dzisiaj wiedza coś znaczy. Kulik nic dla miasta nigdy nie zrobił. Nawet tu w komentarzach nikt anonimowo nic nie wyliczy z osiągnięć Kulika. Tymczasem pod wpływem emocji ludzie odrzucili dziejową szansę na wzrost Ostrołęki . Prezydent z PiS błyskawicznie pozyskiwał kasę z Warszawy a teraz degrengolada i tyle

George

Mieliśmy pracowitego,kulturalnego prezydenta.A co jest teraz-stagnacja. Gdzie tu mowa o inwestycjach;jak nie dba się nawet o to co jest.

Sensu brak

Pan kulik wydaje mi się ze nie otwiera kładki bo to kładka Kotowskiego !!! Sam sobie tym Krzywdę robi. Ale wcale nie przykro. Ola bigos.

Kasia

I to sa konkrety. Zaslugi dla byłego Pana Prezydenta Kotowskiego i Pana Posła Arkadiusza Czartoryskiego. To dzięki Nim te wszystkie dotacje. Teraz żal patrzec na wszystkie inwestycje które stoją w miejscu i ten cały bałagan….