Pożar w Stora Enso. Mężczyzna uwięziony na wysokości 20 metrów

6 listopada o godz. 10.00 dyżurny PSP w Ostrołęce otrzymał zgłoszenie o pożarze taśmociągu podziemnego transportującego zrębki oraz hałdy zrębków składowanych na placu w zakładzie Stora Enso Poland S.A. w Ostrołęce. Jeden pracownik – podczas próby gaszenia, doznał poważnych obrażeń, a kolejny – został uwięziony na taśmociągu nadziemnym na wysokości ok. 20 m.

Taki był scenariusz strażackich ćwiczeń.

Zadaniem strażaków była ewakuacja poszkodowanego ze strefy zagrożonej i udzielenie pomocy medycznej, ewakuacja pracownika znajdującego się na wysokości, a następnie ugaszenie płonącego taśmociągu podziemnego i hałdy zrębków.

Strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych.

Po raz pierwszy działania ratownicze prowadziła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z JRG PSP Ostrołęka, która swoją działalność rozpoczęła 1 lipca 2019 roku. W ćwiczeniach brali również udział: Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego ”Ostrołęka 7” oraz 9 zastępów gaśniczych z OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego pow. ostrołęckiego: Myszyniec, Wydmusy, Czarnia, Łyse, Lelis, Lipniki, Dylewo, Baranowo, Brodowe Łąki i Borawe.

Foto: Stora Enso Poland S.A.