Powyborcze „porządki” prezydenta Kulika w ostrołęckiej oświacie? Związki alarmują

Na biurko prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika trafiło pismo, w którym ostrołęcka Solidarność i ZNP piszą o niepokojących rzeczach w ostrołęckiej oświacie: o „wywieraniu presji na dyrektorach”, „znacznym ograniczeniu zatrudnienia”, a nawet „pogorszeniu bezpieczeństwa dzieci”.

Przez ostatnie lata Ostrołęka uniknęła katastrofy zamykania szkół. W całej Polsce (również w naszych okolicznych gminach) samorządy likwidowały szkoły i zwalniały nauczycieli. Szkół zamknięto w Polsce kilka tysięcy, Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli straciło pracę. Pomimo tego ogólnego trendu w Ostrołęce nie zamknięto żadnej szkoły i nikt nie został zwolniony z pracy.

Piszą o „znacznym ograniczeniu zatrudnienia”

Teraz, jak dowiadujemy się z pisma skierowanego do prezydenta Łukasza Kulika, które podpisali szefowie dwóch central związkowych, nowa szefowa ostrołęckiej oświaty ostrołęckiej „wywiera presję” na dyrektorach, aby zmienili oni projekty organizacyjne. Zmiany mają spowodować „znaczne ograniczenia zatrudnienia”. Związki piszą wręcz o zagrożeniu związanym z „pogorszeniem bezpieczeństwa” uczniów. Według naszych informacji cięcia mogą dotyczyć też zajęć z uczniami niepełnosprawnymi.

Czyżby po zwolnieniach urzędników z ratusza i czystkach w spółkach miejskich, przyszedł czas na ostrołęcką oświatę? Tego akurat raczej nikt się nie spodziewał, bo nikt nie kojarzył w mieście środowiska nauczycieli jako środowiska negatywnie nastawionego do nowego prezydenta.

Poniżej pismo i komentarz do całej sprawy prezesa ZNP Roberta Chorowicza:

Dzwonili zaniepokojeni nauczyciele

O szczegóły zapytaliśmy prezesa ZNP w Ostrołęce Roberta Chorowicza:

– W kwietniu dyrektorzy placówek oświatowych konstruują projekty organizacyjne na kolejny rok i my – ZNP i ostrołęcka Solidarność – zaopiniowaliśmy je pozytywnie pod kątem właściwego zatrudnienia.

W ostatnim jednak czasie rozmawiano z dyrektorami i proponowano zmiany polegające na redukcji w przedszkolach i szkołach liczby godzin dla nauczycieli wspomagających, zmniejszeniu godzin zajęć specjalistycznych, takich jak logopedia czy rewalidacja.

Dzwonili do nas w tej sprawie zaniepokojeni nauczyciele. Byłem u prezydenta Ostrołęki we wtorek 21 maja i apelowałem, aby oszczędnościowe ruchy nie były tak drastyczne.

Do chwili obecnej dostaliśmy do zaopiniowania nowe arkusze z czterech przedszkoli. Jest w nich zawarte m.in. obniżenie wymiaru zatrudnienia (było 25 godzin, proponowanych jest 18), redukcja godzin zajęć specjalistycznych, włączenie zajęć rewalidacyjnych do etatów nauczycieli prowadzących zajęcia w grupach. Jedna rada pedagogiczna negatywnie zaopiniowała arkusz, pozostałe – zaakceptowały go. Dodam, że nauczyciele szkół podstawowych również sygnalizują zmniejszenie liczby godzin specjalistycznych.

Pismo naszych związków jest pismem na otrzeźwienie: żeby samorząd nie poszedł za daleko w swoich oszczędnościach.

Dyrektor oświaty: nie ma mowy o żadnej presji

Zapytaliśmy też Urząd Miasta Ostrołęki o zmiany w ostrołęckiej oświacie. Obszerne w tej sprawie pismo otrzymaliśmy od dyrektor wydziału oświaty Anny Gocłowskiej (publikujemy je w całości poniżej). Pani dyrektor pisze m.in., że „liczba pracowników pedagogicznych w szkołach i przedszkolach determinowana jest przede wszystkim liczbą oddziałów”, a „przepisy oświatowe precyzują liczbę i rodzaje zajęć obowiązkowych w poszczególnych typach szkół, w większości wymiar pensum nauczycieli i specjalistów, często liczebność grup ćwiczeniowych”.

Są jednak też „nieobligatoryjne” zadania oświatowe, które – jak pisze pani dyrektor – „samorząd może realizować w zależności od potrzeb uczniów, ale też możliwości finansowych”.

Anna Gocłowska odpiera też zarzut o presji na dyrektorach szkół.

Zapewniam Państwa, że zostaną uwzględnione w nich (arkuszach organizacyjnych – red.) potrzeby uczniów, także w zakresie zapewnienia im bezpieczeństwa, jak też poszanowania obowiązującego prawa.

Poniżej pełna odpowiedź pani dyrektor. Obszerna, ale bardzo ogólna. Nie znajdujemy w niej żadnych konkretów co do kwestii zatrudnienia pedagogów.

najnowszy najstarszy oceniany
rodzić
Gość
rodzić

Kulik do dymisji!

Referendum i go odwołać!

NIE
Gość
NIE

dokładnie tak.

Jerzy
Gość
Jerzy

Ale doczekaliśmy się prezydenta ,, K ,, tyle obietnic a tu klapa, nawet wziął się za oświatę. Ostrołęczanie tak chcieliście to i macie !!!!!!!!!

Sylwia
Gość
Sylwia

Przecież nauczyciele głosowali na pana Kulika! Wiec o co chodzi, mają co chcieli, tak im było źle

Jarema
Gość
Jarema

Ależ uderzenie w grupę która była tak bardzo za killikiem. Ciekawe jak nauczyciele teraz będą głosować?

Krzysiek
Gość
Krzysiek

Przecież Kulik nie wziął się z nikąd. Ostrołęczanie mają to co wybrali. Ostrołękę może uratować tylko referendum.

Jgg
Gość
Jgg

Głupich ludzi co głosowali tak ,,aby nie Kotowski” to mi nie żal. Co chcieli to będą mieli

rodzic
Gość
rodzic

To było do przewidzenia, nawet nie żal tych „wielbicieli” kulika, bo facet podejmuje takie decyzje na jakie go stać. Poziom intelektualny jest powszechnie znany, więc po co tyle hałasu ?

rybka
Gość
rybka

no jak to, przecież nauczyciele, to Kulika elektorat. Oświata był przeciw Kotowskiemu, źle im było. To teraz mają co chcieli… a będzie jeszcze lepiej, tylko poczekajcie.

rybka
Gość
rybka

brawo brawo brawo, bardzo się cieszę. Macie swojego Kulika – rybka

Zbtender
Gość
Zbtender

Może otrzeźwieją wielbiciele kulika, jeszcze gdyby dotknęły ich zwolnienia to zrozumieliby jak bardzo jest wiarygodny ich prezydent. Jaśnie miłościwy pan.

W strefie edukacji znajdujemy obietnicę wprowadzenia bezpłatnej nauki pływania dla najmłodszych, posiłków za złotówkę w przedszkolach, opiekę stomatologa w szkołach czy też wprowadzenie kompleksowego programu zajęć dodatkowych wraz z dopłatami do nich. Wprowadzony będzie także nowy system stypendialny dla najlepszych uczniów w Ostrołęce, wybudowane zostaną co najmniej dwa nowe przedszkola.

Rower
Gość
Rower

Rządy ogrodnika gratulacje dla wyborców lemingów ostroleckich

Mag
Gość
Mag

Nauczyciele teraz plują sobie w brodę, że dali się oglupić i głosowali przeciw Kotowskiemu. Właśnie tak, nie za Kulikiem, ale przeciw Kotowskiemu. Jakoś mi ich nie żal. Mają co chcieli.

Doliwar
Gość
Doliwar

Kulik dostał dużo poparcia od nauczycieli a teraz gnębi tych co go wybrali. Ot lewacka dwulicowość

Luk
Gość
Luk

Ha ha ha szybko bardzo szybko Kulik pokazuje gdzie ma oświatę

Ostrołęczanka
Gość
Ostrołęczanka

Dyrektorzy się boją, nauczyciele płaczą, rodzice przerażeni, a dzieci…. To one są najważniejsze! Te zdrowe i niepełnosprawne! Za dzieckiem niepełnosprawnym idą DUŻE pieniądze i władze nie mogą ich oszczędzać..

gość
Gość
gość

Od kiedy nieuk będzie szanował oświatę,
a co na to Pan Zarzycki, czy dalej się śmieje, tak jak przy zwalnianiu urzędników.

NIE
Gość
NIE

I wyszło szydło z worka,ale się doczekalismy czasów??

Nauczyciel SP nr 2
Gość
Nauczyciel SP nr 2

Kulik do dymisji !Natychmiast!Apel do radnych o organizacje referendum lub głosowanie radnych przeciw obaleniu nieudolnych rządów ogrodnika!Blagamy o pomoc!Nie chcemy juz zmian decyzji,chcemy odwołania kulika,bo jeszcze nikt w Ostrołęce w tak krótkim czasie nie narobił tak wiele złego!Radni liczę na Wasze wsparcie.

Wyborca
Gość
Wyborca

Vox populi vox Kulik. Głos ludu głosem Kulika.
Czego nauczyciele chcieli to mają.

Członek ZNP
Gość
Członek ZNP

Może należy się zastanowić czy nadal być w ZNP? Dziś na zebraniu ZNP prezes ZAPROSIŁ PANIĄ DYREKTOR WYDZIAŁU OSWIATY i wychwalał! To niech się zastanowi jaką ma postawę..o kogo dba… kogo interesy reprezentuje? A może tylko nasze składki są potrzebne? Szok!!!

Fryderyk
Gość
Fryderyk

Jesteście ciemnym ludem, który ma płacić składki i nic nie gadać, ewentualnie strajkować jak ZNP wam rozkaże…

Mama dziecka niepełnosprawnego
Gość
Mama dziecka niepełnosprawnego

Mam dziecko niepełnosprawne w szkole podstawowej nr 2 w Ostrołęce. Jest dzieckiem który bez nauczyciela wspomagającego nie da sobie rady. Miasto nie może oszczędzać na dziecku niepełnosprawnym. To jest dyskryminacja. Mój syn poczynil duże postępy. I teraz gdy wszystko idzie w dobrym kierunku ma być mu odebrane. Stanowczo mówię NIE. BĘDĘ WALCZYĆ O DOBRO MOJEGO SYNA I O NAUCZYCIELI.!!!!!!