Powstanie mural historyczny w Ostrołęce. Przy jednej z głównych ulic

„Możemy oficjalnie oznajmić, że pracujemy nad muralem historycznym dla Ostrołęki! Malowidło będzie upamiętniać walki toczone w rejonie miasta w sierpniu 1920” – poinformowała Fundacja Splot Pamięci.

Fundacja Splot Pamięci uzyskała dotację z Województwa Mazowieckiego. Dzięki niej ma powstać mural w Ostrołęce, który upamiętniać będzie walki w okolicach miasta w sierpniu 1920. Ma mieć on powierzchnię ok. 75 mkw i znaleźć się na budynku przy jednej z głównych ulic miasta. Fundacja zapowiada też, że – jeżeli tylko sytuacja związana z epidemią na to pozwoli – mieszkańcy zostaną zaproszeni do wspólnego malowania.

„Chcemy jednak pokazać ostrołęczanom, że w sierpniu 1920 działy się u nas ważne i wielkie rzeczy. Obok ułanów i marynarzy do walki z bolszewikami stanęli zwykli mieszkańcy. Udało się wstrzymać na chwilę pochód bolszewików na Warszawę, co dało czas na przegrupowanie sił wojsk polskich przed decydującą bitwą w obronie stolicy. Bohaterstwo walczących w rejonie Ostrołęki polskich żołnierzy upamiętniono inskrypcją na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie (jedną z dwóch wzmianek poświęconych Ostrołęce, obok bitwy z 1831). Inskrypcja ta jest widoczna na dołączonym zdjęciu. Jutro minie dokładnie 100 lat od tych wydarzeń.”

Przypomnijmy, że założycielami Fundacji są były dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Jacek Karczewski i Jolanta Żubrowska.

Fot. Facebook Fundacja Splot Pamięci

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ostro

czy w tym mieście nie ma poważniejszych wydatków???

Karolina

Skoro pozyskali pieniądze na ten cel od województwa to dlaczego mają ich nie wydać ?