Powstaje wystawa o zbrodni katyńskiej. Możecie pomóc ją stworzyć

Fundacja Splot Pamięci przygotowuje wystawę związaną z 80. rocznicą zbrodni katyńskiej, której otwarcie planowane jest we wrześniu 2020. Dlatego też poszukuje informacji, zdjęć, dokumentów, pamiątek i wszelkich innych materiałów dotyczących ofiar zbrodni katyńskiej, które związane były z powiatem ostrołęckim – poprzez pochodzenie, relacje rodzinne, pracę, służbę wojskową.

Badaniem losów ofiar zbrodni katyńskiej związanych z Ostrołęką i regionem od lat zajmuje się Jacek Karczewski, który wspólnie z Jolantą Żubrowską prowadzi Fundację Splot Pamięci, a który dotąd zgromadził dane o blisko stu takich osobach.

Fundacja pisze:

„W wielu przypadkach wiemy o nich bardzo niewiele, często nie posiadamy choćby jednej fotografii. Jesteśmy jednak przekonani, że wiele istotnych materiałów nadal znajduje się w domowych archiwach i czeka na odkrycie. Zapraszamy mieszkańców Ostrołęki i sąsiednich gmin, którzy mogą podzielić się informacjami i materiałami, do wsparcia naszych poszukiwań.”

Ważne informacje:

  • gromadzone są materiały dotyczące obszarów przedwojennych gmin: Czarnia, Myszyniec, Łyse, Turośl, Kadzidło, Durlasy, Gawrychy, Rzekuń, Troszyn, Goworowo, Czerwin, Piski oraz miasta Ostrołęki.
  • Fundacja prosi o udostępnienie pamiątek jedynie w celu wykonania skanów bądź fotografii, które zostaną zaprezentowane na wystawie. Oryginały pozostają u właścicieli,
  • dodatkowe informacje o poszukiwaniach i powstającej wystawie można uzyskać, pisząc na adres: splotpamieci@gmail.com.