Powiat kupi szpitalowi aparat USG. „Poprawi to jakość leczenia” (zdjęcia)

Podczas sesji Rady Powiatu, która odbyła się w czwartek 28 listopada, radni podjęli decyzję m.in. o sfinansowaniu aparatu USG. Służyć on będzie pacjentom szpitala w Ostrołęce.

Powiat na nowy aparat USG wyda 125 tys. zł.

– Rada Powiatu podjęła bardzo ważne decyzje, m.in. o zakupie aparatu USG z nawigacją do śledzenia igły i identyfikacji naczyń – mówił przewodniczący Rady Powiatu Piotr Liżewski.

Z pewnością poprawi to jakość świadczonych usług medycznych dla naszego szpitala, poprawi jakość leczenia mieszkańców Ostrołęki, ale też powiatu ostrołęckiego.

O czym jeszcze debatowali radni? Podjęli decyzję o likwidacji kilku szkół (szkoły branżowej pierwszego stopnia, liceum, liceum dla dorosłych, technikum, szkoły policealnej dla dorosłych) z Zespołu Szkół w Lelisie (nie oznacza to likwidacji całej szkoły). Powód? I tak nie było chętnych do nauki, więc de facto szkoły te nie funkcjonowały.

Warto tu dodać, że pod koniec sesji Kazimierz Rzewnicki narzekał na zmniejszenie się liczby szkół zawodowych i branżowych w powiecie, gdy na rynku brakuje specjalistów: elektryków, mechaników, spawaczy.

– Warto byłoby, żeby ten głos dotarł szerzej do oświaty, dyrektorów szkół – mówił Piotr Liżewski. – Myślę, że rynek to zweryfikuje: w tej chwili wynagrodzenia specjalistów są bardzo atrakcyjne. Ważne, aby stworzyć bazę do tego typu kształcenia.

Ponadto radni podnieśli wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka z tytułu sprawowania pieczy zastępczej.

Jak bumerang wraca też problem przedłużających się inwestycji w powiecie ostrołęckim. Radny Stanisław Lipka zaapelował, aby w zamówieniu przetargowym zapisać, że „wykonawca, który w dniu otwarcia ofert ma przekroczony termin realizacji o więcej niż 6 miesięcy i na więcej niż jednej inwestycji drogowej powiatu ostrołęckiego, zostaje wykluczony z przetargu”. Stanisław Kubeł powiedział, że warto się nad tą propozycją pochylić, tyle że 6 miesięcy to i tak za dużo.

Radny apelował też o nagrodzenie finansowo starostę i jego zastępcę (Stanisław Kubeł odpowiedział, że nie pozwalają na to przepisy prawa, ale jako nagrodę potraktował uciśnięcie dłoni od radnego).

Zaś na samym początku sesji miały miejsce dwa miłe akcenty: radny Waldemar Pędzich przekazał staroście ostrołęckiemu Stanisławowi Kubłowi Złotą Odznakę od OSP Zabiele Wielkie za wsparcie zakupu samochodu. Starosta natomiast pochwalił się wyróżnieniem dla powiatu „Lider Zmian 2019” (przyznane za wysokie dofinansowania unijne w przeliczeniu na mieszkańca). Wyróżnienie to przekazał na ręce Piotra Liżewskiego.

Dodajmy też, że radnym na sesji towarzyszyły niecodzienne ozdoby. Były piękne choinki, bombki, a także torebki „w kotki” zawieszone w oknach, które przygotowało Stowarzyszenie Pieczy Zastępczej Razem z Dziećmi.

Można je było kupić, uiszczając dowolną wpłatę – dochód pójdzie na wypoczynek terapeutyczny zimowy i letni dzieci z rodzin zastępczych, warsztaty i szkolenia rodziców zastępczych. Pani prezes stowarzyszenia Gabriela Lisek była obecna na sesji.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Pacjent

Może nie jakość a szybkość

1
0
Przeczytaj komentarze i dołącz do dyskusjix
()
x