Poseł Czartoryski: „System gospodarki odpadami w Ostrołęce to skarb, który trzeba chronić”.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk gościł w powiecie ostrołęckim, by mówić o programie „Czyste powietrze” i gospodarce odpadami. Nie zabrakło przy tym lokalnych odniesień.

W tej chwili tzw. wysoka emisja, z hut czy elektrowni, jest już bardzo czysta. Przykładem niech będzie budowana elektrownia w Ostrołęce, gdzie tak naprawdę żadnych zanieczyszczeń z kominów już nie będzie. Problemem są domki jednorodzinne, gdzie nie można sobie pozwolić na takie inwestycje, jak w nowoczesnych zakładach – stwierdził minister Kowalczyk na spotkaniu w Ostrołęce.

Poseł Arkadiusz Czartoryski dodał, że budowana elektrownia w Ostrołęce będzie najczystszą elektrownią węglową w Polsce. Będzie elektrownią, która będzie zużywała wielokrotnie mniej wody z Narwi niż do tej pory, a także będzie spełniała wszystkie wymogi ekologiczne.

Minister Kowalczyk nawiązał także do lokalnego rynku śmieciowego: – Jeśli chodzi o gospodarkę odpady to podam dwa skrajne przykłady. Jest jedna firma, gdzie ciągle się pali nie wiedzieć czemu, i druga samorządowa, która jest wzorem działania.

Temat kontynuował poseł Arkadiusz Czartoryski:

W Ostrołęce funkcjonuje system gospodarki odpadami, który jest dosyć wyjątkowy w skali kraju. Wspominam o tym, bo zmieniała się władza w Ostrołęce, i jestem pełen obaw. Szefowie tego wzorowo działającego systemu wylecieli z pracy, i nie wiadomo co się wydarzy. Chce powiedzieć, że samorząd miasta Ostrołęki jest właścicielem wysypiska śmieci, jest właścicielem Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, właścicielem Regionalnej Instalacji Segregacji Odpadów oraz jest właścicielem firmy zbierającej śmieci. Taki system w rękach samorządu to prawdziwy skarb. Powoduje on, że ceny śmieci w Ostrołęce są mniejsze niż w sąsiednich gminach. I musimy tego skarbu chronić – powiedział.

Padło też wiele pytań od mieszkańców: pytali o sposoby walki z plastikowymi odpadami, sprowadzanie do Polski śmieci z innych krajów, rozszerzenia opłaty recyklingowej, pomoc w zalesianie lasów nad Narwią w okolicach elektrowni, a nawet o możliwości budowy kanalizacji w Brzeźnie (gm. Goworowo).

Minister środowiska Henryk Kowalczyk spotkał się z mieszkańcami Czerwina, Olszewo Borek i Ostrołęki 27 marca. Wszędzie frekwencja dopisała, i wszędzie mieszkańcy mieli sporo pytań.

Więcej: tutaj

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Mad Max

Był Starosta,a naszych ostrołęckich towarzyszy z ratusza nie było,widocznie Ostrołęka cieszy się czyściutkim powietrzem i jest wszystko świetnie w dziedzinie gospodarki odpadami.Tak trzymać chłopaki.Nie przychodzić i nie uczestniczyć w jakichkolwiek programach bo to nie wasze……Brawo buraki.