„Posag dla wspólnego dobra wymagany” – sercowe ogłoszenia sprzed wieku

„Sprawy sercowe” towarzyszą człowiekowi od kiedy istnieje gatunek ludzki. Znalezienie odpowiedniej dobrej żony czy męża zawsze stanowiło wezwanie przez osobami, zamierzającymi założyć rodzinę.

Dzisiejsze rodziny nie są już tak trwałe, jak wcześniej. Statystyki mówią, że w 2017 roku w całym kraju zawarto około 193 tys. związków małżeńskich. Jednak w tym samym czasie zarejestrowano ponad 65 tys. rozwodów.

Socjologowie przytaczają też jeszcze bardziej alarmujące dane o tym, że dzisiaj rozpada się prawie co drugie małżeństwo.

Dzisiaj mamy wiele sposobów na nawiązanie znajomości z osobą przeciwnej płci, m.in., za pośrednictwem Internetu. Popularnością cieszą się portale randkowe. Praktycznie każdy z nas może przytoczyć przykład małżeństwa, członkowie którego poznali się za pomocą portalu internetowego.

Jak poznawali się „młodzi” sto lat temu?

Pod względem metod poszukiwania pary – podobnie. Ówcześnie ludzie również chętnie korzystali z ówczesnej prasy, zamieszczając w niej ogłoszenia matrymonialne. Ukazywało się też towarzyskie czasopismo Fortuna, zajmujące się sprawami kojarzenia par. Ogłoszenia matrymonialne były drukowane również w prasie lokalnej. Poniżej zamieszczamy kilka przykładów.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Radek

Fajny artykuł!

Onek

POZDRAWIAM Państwa Duninów😍