Półtonowa bomba przy Warszawskiej. Saperzy w akcji, ewakuacja i blokada dróg (AKTUALIZACJA)

O godz. 12.00 (29 września) policja poinformowała nas, że jest blokowana drogę krajową nr 61 na odcinku od Różana do ronda im. ks. Siemowita na skrzyżowaniu z DK-53. Saperzy rozpoczęli właśnie akcję wydobycia 500-kilogramowej bomby lotniczej znalezionej przy ulicy Warszawskiej. Teren jest sprawdzany pod kątem innych niewybuchów. Objazdy poprowadzono przez DK-53 w kierunku Kadzidła.

Akcja ta to pokłosie znalezionej wczoraj bomby, prawdopodobnie lotniczej, przy ulicy Warszawskiej w Ostrołęce. Niewybuch – o średnicy około 50 cm i wadze około 500 kg, został odkryty 28 września przed godz. 14.00 na jednej z prywatnych posesji podczas prac budowlanych.

Na miejsce wezwano patrol saperski z jednostki wojskowej w Orzyszu. Podjęto decyzję o ewakuacji wszystkich osób (mieszkańców, pracowników firm i urzędów, uczniów i przedszkolaków) z sektora znajdującego się w promieniu 1,5 km od miejsca ujawnienia niewybuchu. Ewakuacją objęte są: osiedle Leśne, ulica Warszawska, miejscowości Olszewo-Borki, Drężewo, Podrężewo, Grabowo.

Ewakuacja mieszkańców osiedla Leśne, Podrężewa, Olszewa-Borek, a także części osiedla Łęczysk, rozpoczęła się około godz. 8.00. Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce zadysponował trzy autobusy, które przewoziły mieszkańców na halę im. Arkadiusza Gołasia. Tam na mieszkańców czekały ciepłe napoje, które przygotowali pracownicy MZOS-TiIT w Ostrołęce. Do ewakuacji, która zakończyła się tuz przed południem, było około 2000 osób. W akcji pomagają również strażnicy miejscy, strażacy OSP i PSP oraz policja.

Około godz. 10.00 na miejscu pojawili się saperzy wraz ze sprzętem ciężkim w celu podjęcia niewybuchu i wywiezienia go na poligon.

AKTUALIZACJA

Niewybuch został zabezpieczony przez saperów z patrolu rozminowania jednostki wojskowej w Orzyszu. Teraz jest eskortowany przez ostrołęckich policjantów. Blokada drogi krajowej nr 61 oraz akcja ewakuacyjna zostaje zakończona. Mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domów.

4 1 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Kociemir

Wygląda na bombę zrzuconą z Ju 87 „Stuka”,w ataku nurkowym.