Politycy PO przeciw przejęciu Energi, Lotosu i PGNiG. Odpowiedział im Obajtek. Było i o Ostrołęce

Orlen czyni kroki do przejęcia Lotosu i PGNiG. Wcześniej przejął Grupę Energę, która wspólnie z Eneą budują elektrownię w Ostrołęce. Te wszystkie działania mają na celu utworzenie dużego multienergetycznego koncernu. Przeciwko fuzji Orlenu z Lotosem i PGNIG są politycy Platformy Obywatelskiej, o czym mówili na konferencji prasowej. Na ich zarzuty odpowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który poruszył też temat budowy elektrowni w Ostrołęce.

Europoseł PO Janusz Lewandowski fuzję z Lotosem nazwał zamachem, a marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zarzucił prezesowi Orlen prowadzenie polityki w imieniu obozu rządzącego, której celem ma być rozebranie aktywów Grupy Lotos.

Ten ruch krytykowała także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która czuje się zagrożona z powodu przejmowania strategicznych dziedzin gospodarki przez Orlen. Pytała też dokąd trafią pieniądze ze sprzedaży akcji spółek.

– Proszę państwa, tego nie da się słuchać – wtrącił w pewnym momencie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. – Dla mnie to są niesamowite herezje. Po pierwsze, panie marszałku, sprawa Energi. Ta Energa dalej tu jest i płaci podatki, jest bardzo mocno reformowana i chcę panu powiedzieć, że wszystkie podatki trafiają do budżetu Gdańska

Daniel Obajtek poruszył też sprawę „Ostrołęki”, czyli budowy elektrowni w naszym mieście:

To wyście kupili działkę w Ostrołęce, około 300 hektarów, to wyście przeznaczyli tam około 300 mln złotych na inwestycje. I ja, kupując Ostrołękę, miałem odwagę zmienić węglówkę na gazówkę.

– Również państwo o to żeście apelowali, więc za bardzo nie rozumiem dlaczego państwo w tym zakresie protestujecie – dodał Obajtek. – Wszyscy jesteśmy za zielonym ładem, za czystym środowiskiem, powietrzem, z panią prezydent na ten temat rozmawiałem w Orlenie. To czym mamy to realizować? Energa jest zbyt słabą grupą, żeby realizować transformację energetyczną. Tak się robi w krajach Unii Europejskiej, na całym świecie, że takie spółki się wzmacnia.

Wszyscy chcemy być Europejczykami, miejmy więc gospodarkę europejską, a nie postsowiecką z rozdrobnionych spółek.

Prezes PKN Orlen zarzucił też PO złe zarządzanie Lotosem, w 2014 r. był on dokapitalizowany.

– Teraz Lotos ani Orlen, w czasie pandemii, nie wystąpił do państwa o żadną pomoc – mówił Daniel Obajtek.

Wideo z konferencji prasowej można zobaczyć TUTAJ.

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
kupka

Na tej nieistniejącej ełektrowni ludzie domy sobie pobudują i dzieci pozatrudniają

a elektrowni jak nie ma tak nie będzie nigdy

Ola

Oczywiście znajomi I krewni PiSowskich królików 😊

Olo

gaz do eketrowni popłynie z ……….ROSJI haha

Iwonka

A Oczywiście że z ROsji bo niby skąd wziąć tyle gazu? jak nie zROSJII

Ola

Wiele osób zapewne się będzie oburzać. Bo jak to tak nie pozwolić na budowę mega koncernu, w dodatku narodowego. No cóż każdy monopol stanowi zagrożenie dla klientów. Jak brak jest konkurencji, można wtedy dyktować ceny z sufity.  Narodowy monopol zadba o kieszenie prawomyślnych. Szaraczkowie niech się zadowolą miską ryżu i podniosłymi, patriotycznymi przemowami.  Poseł będzie wmawiać jako to PiS dba o interes narodowy, ale fortunę rodzinna buduje. Co by uwagę odwrócić zwykłych obywateli postraszy imigrantami i ideologą LGBT.