Politycy Koalicji Obywatelskiej nie wierzą w powstanie elektrowni w Ostrołęce

W czasie kampanii wyborczej politycy Koalicji Obywatelskiej zwołali konferencję prasową w sprawie powstania elektrowni w Ostrołęce.

W środę 17 czerwca do Ostrołęki przyjechali posłowie Koalicji Obywatelskiej Kamila Gasiuk-Pihowicz i Czesław Mroczek. Obecni byli też ostrołęccy działacze KO, z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Ostrołęce Mariuszem Popielarzem na czele. Wszyscy mówili o budowie elektrowni w Ostrołęce.

W Ostrołęce miał powstać pierwotnie blok węglowy. W międzyczasie zmieniły się uwarunkowania zewnętrzne – chodzi o politykę energetyczną Unii Europejskiej – a Energę przejął PKN Orlen. Podjęto wstępne decyzje o budowie w Ostrołęce bloku nie węglowego, a gazowego. O realizacji inwestycji wielokrotnie zapewniał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W powstanie elektrowni w Ostrołęce nie wierzą jednak politycy KO:

– Ani Duda, ani PiS nigdy nie wybudują żadnej elektrowni w Ostrołęce – mówiła Gasiuk-Pihowicz.

Czesław Mroczek przekonywał, że wcześniej było wiadomo, że inwestycja jest nierentowna. Politycy KO zamierzają złożyć w sprawie budowy elektrowni doniesienie do prokuratory. Dostało się też lokalnym działaczom PiS.

Dodajmy, że podobne zarzuty formułował Czesław Mroczek podczas posiedzenia Sejmu. Wówczas na jego pytania odpowiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki.

– Ta inwestycja jest niezbędna do zapewnienia stabilności systemu energetycznego w północno-wschodniej Polsce – mówił Maciej Małecki. – Elektrownia w Ostrołęce jest potrzebna ze względu na stały rozwój regionu i coroczny wzrost zapotrzebowania na energię w Polsce, także w Polsce północno-wschodniej. Ta elektrownia w Ostrołęce mogłaby powstać już dawno temu, gdyby nie zaniechania Koalicji Platformy z PSL. Chodzi przede wszystkim o zaniechania dotyczące dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. To była jedna z kluczowych przesłanek, która wpłynęła na podjecie wcześniejszej decyzji o budowie bloku węglowego.

Więcej na ten temat tutaj: