Po trzecim moście podłączenie do drogi Via Baltica?

To była nieco inna sesja Rady Powiatu niż zazwyczaj. W poniedziałek 9 września przyszli na nią poseł Arkadiusz Czartoryski i minister cyfryzacji Marek Zagórski. Wkrótce przecież koniec kadencji parlamentu – była więc okazja na podsumowania.

Poseł Arkadiusz Czartoryski mówił o ostatnim potężnym dofinansowaniu rządowym inwestycji drogowych w powiecie ostrołęckim (ok. 54 mln zł) i w gminach (ponad 8 mln zł). Podkreślił, że żaden powiat do tej pory nie otrzymał takiego wsparcia. Wspomniał też o inwestycji, która szczególnie go cieszy: remoncie mostu kolejowego i linii z Ostrołęki na północ, na którą przeznaczono prawie 315 mln zł.

Mówił też o planach budowy mostu w Teodorowie, pod Ostrołęką. Przypomnijmy: przyznano pieniądze na jego projekt.

Z tym trzecim mostem łączy się pewien zamysł podłączenia się do drogi Via Baltica – zdradził Arkadiusz Czartoryski.

Ale to nie jedyne wyzwanie drogowe na najbliższe lata. Poseł mówił też o koniecznym gruntownym remoncie drogi krajowej nr 53 na Myszyniec. O niego chce zabiegać szczególnie w nowej kadencji Sejmu. Zdradził też nieco, jak wygląda staranie się o pieniądze rządowe od kuchni:

W nie jednym ministerstwie byliśmy we dwóch (razem ze starostą – red.). Jadąc do Warszawy, zastanawialiśmy się „co to będzie?” A potem otrzymywaliśmy informację, że wniosek jest przygotowany dobrze, więc łatwiej jest podjąć pozytywną decyzję.

Poseł pokusił się też o inne podsumowania. Ponad 367 mln zł – tyle od początku funkcjonowania 500 plus otrzymały rodziny z Ostrołęki powiatu, prawie 16,5 mln zł – to z kolei tzw. wsparcie suszowe, które trafiło za 2018 rok do rolników powiatu.

A o czym mówił minister Zagórski? On – co zrozumiałe – poświęcił swoje wystąpienie działaniom jego ministerstwa, także tym dotyczącym powiatu ostrołęckiego.

I tak, można było się od niego m.in. dowiedzieć, że ponad 8 tys. gospodarstw domowych na terenie powiatu ostrołęckiego zostanie przyłączonych do sieci światłowodowej. Podłączone zostaną też wszystkie nasze szkoły do końca 2022 roku.

To jeden z naszych najważniejszych projektów – podkreślił minister Zagórski.

W dalszej kolejności szerokopasmowy internet mają dostać gminne ośrodki kultury oraz OSP. GOK-i będą mogły też pozyskać pieniądze na wyposażenie multimedialne i prowadzenie zajęć.

Minister przypomniał też, że gminy mogą już składać wnioski o dofinansowanie hotspotów.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr

Można się lubić czy nie lubić ALE TAKI POSEŁ W REGIONIE TO WYJĄTKOWA WARTOŚĆ. Nie miałem okazji poznać p. Czartoryskiego osobiście , ale szanuję jego działania i wypowiedzi.

Max

Poseł Czartoryski pokazuje konkretne działania i wsparcie dla regionu. Wszyscy zadbajmy by była dobra kontynuacja!

Nick

Dobre wnioski samorządu i poseł, który skutecznie pilnuje spraw regionu w Warszawie ( to ważne bo wniosków jest multum) i wszystko idzie do przodu. Tak trzymać !