Płatne parkingi wracają. Od 1 stycznia. W starej formule na próbę

Od nowego roku wraca strefę płatnego parkowanie w Ostrołęce. Będzie niemal po staremu, za wyjątkiem ul. Leszczyńskiego i odcinka ul. Kościuszki (od Staszica do Leszczyńskiego). Nowością będą także kary za przekroczenie czasu i brak biletu.

Decyzję o przywróceniu opłat za parkowanie radni podjęli 28 listopada. Prezydent Łukasz Kulik, tytułem wstępu, przypomniał, że strefa płatnego parkowania została zlikwidowana niejako na próbę, na okres czterech miesięcy, to jest do 31 grudnia 2019 roku.

A, że data graniczna jest już blisko, trzeba podjąć kroki, które określą co dalej. I tu padła propozycja przywrócenia strefy płatnego parkowania, ale znowu na próbę.

– Po co tak robimy? Otóż nawiązaliśmy umowę z Politechniką Warszawską, i jednym z elementów tej współpracy jest badanie zachowań kierowców w miejscach parkowania. Z pierwszego oglądu wynika, że niepłacenie się nie sprawdza, bo parkingi są zastawiane, prawdopodobnie przez pracowników pobliskich instytucji czy urzędów.

Strefa ta nie funkcjonuje tak jak byśmy chcieli. Politechnika nam bada, kto nam te parkingi zastawa. Po przywróceniu opłat, badania zostaną powtórzone, i będziemy mieli materiał porównawczy na podstawie którego będziemy mogli się zastanowić jak ma to funkcjonować docelowo.

Ja nie posiadam kwalifikacji gdzie się sprawdzi strefa płatna a gdzie się nie sprawdzi. Po to są te badania – tłumaczył Łukasz Kulik.

Radny Janusz Kotowski miał inny ogląd na ten temat: – Co dał ten kilkumiesięczny eksperyment? Ja nie wiem. Myślę, że tylko chaos i straty dla budżetu. Parafrazując: „No źle się dzieci bawicie”.

Wtórował mu radny Grzegorz Płocha: – Ja też nie widzę dobrego uzasadnienia i profitów. Już wcześniej przecież wiedzieliśmy, że po zniesieniu opłat w pewnych miejscach parkingi będą zastawiane. Cztery miesiące stracone, niczego nowego się nie dowiedzieliśmy i jest dziura w budżecie.

Nowością, która zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2020 roku, jest także oplata za przekroczenie okresu parkowania i za brak biletu. Za przekroczenie czasu oplata wynosi 100 zł, a za brak biletu – 200 zł. Ale – jeśli opłaty dokona się w ciągu 14 dni, to zostanie ona umorzona w 90 proc.

-Robimy tak, bo co roku u nas był problem z niezapłaconymi wezwaniami, a urząd skarbowy nie podejmował się ich egzekucji, bo kwota egzekucji była mniejsza niż koszty. Ustaliliśmy że 100 zł to minimalna kwota, by podejmować dalsze kroki – wyjaśnił prezydent.

Projekt uchwały przeszedł. 10. radnych było „za”, a trzech się wstrzymało. Ciekawostką jest, że z 21. radnych zagłosowało tylko 13.

0 0 vote
Article Rating
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
patrzący spokojnie
6 miesięcy temu

Ha ha ha ha jedyne osiągnięcie Kulika idzie w niwecz. Zresztą głupie osiągnięcie bo wszyscy wprowadzają płatne parkingi żeby odciążać miasto.

olo
6 miesięcy temu

Katastrofa , jedyne co pozostanie po Kuliku to zadowolony Kaszana a miasto na 5 lat udupione

zła
6 miesięcy temu

Nie życzę sobie żeby cała kadencja prezydenta Kulika kręciła się wokół parkometrów. Ludzie świat idzie do przodu a my wybraliśmy prezydenta, który sam nie wie parkować czy nie parkować za 50 gorszy. Gdzie nowe inwestycje ja się pytam. ?????????????????????????????????????

patrzący spokojnie
6 miesięcy temu
Reply to  zła

nowe jak oni nawet tych, na trek kasę zdobył i rozpoczął budowę Prezydent Kotowski nie potrafią dokończyć.

luzik
6 miesięcy temu

Luzik po co te nerwy ja tam się cieszę, chętnie pójdę spokojnie na jeszcze jeden seans filmu Kler w naszym kinie. Lubie ten film i zawsze będę wdzięczny prezydentowi, że go puścił w kinie. Jak zbierzemy podpisy i poprosimy to film ponownie będzie puszczany

Jan
6 miesięcy temu

Kulik obiecał darmowe parkingi w mieście , nawet ten marszałkowski przed szpitalem . Wtedy „znał się” na wszystkim, a teraz sie nie zna ?

Nina
6 miesięcy temu
Reply to  Jan

A wielu wyborcom to wystarczyło . Hej, wyborcy Kulika , nie czujecie się wydy…..?

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x