Plaga pożarów traw w gminie Goworowo

W gminie Goworowo po raz kolejny doszło do pożaru traw.

W poniedziałek 18 marca druhowie z OSP Pasieki i OSP Ponikiew Mała zmagali się z dwoma pożarami traw:

  • w Pasiekach około godz. 16.00
  • w Ponikwi Małej około godz. 23.40

Łącznie spaliło się mniej więcej 13 arów trawy. W ostatnim czasie w gminie Goworowo było więcej tego typu zdarzeń:

Pożary traw to bolączka okresu wiosennego. W powiecie ostrołęckim średnio w tym czasie dochodzi do ok. 80 tego typu zdarzeń. W tym roku strażacy interweniowali ponad 30 razy. Największy tegoroczny pożar traw w tym roku miał miejsce właśnie na terenie gminy Goworowo i objął swoim zasięgiem ponad 2 ha.

Co roku na terenie gminy Goworowo notujemy najwięcej pożarów traw – przyznaje rzecznik Straży Pożarnej w Ostrołęce Robert Chodkowski. – Dlaczego akurat w tej gminie, trudno jednoznacznie stwierdzić. Najczęściej przyczyną pożarów traw jest działalność człowieka: ludzie powodują podpalenia albo zaprószenia ognia.

A sprawców tego typu pożarów niezwykle trudno namierzyć.

Wciąż istnieje wśród dorosłych stereotyp mówiący o tym, że pożar trawy użyźni glebę. Jest wprost przeciwnie: oznacza on wyjałowienie gleby i zniszczenie ekosystemu. Dodam, że podpalacze mogą ponieść surowe konsekwencje: grzywny finansowe, a w przypadku spowodowania zagrożenia życia i dużych strat grozi od roku do dziesięciu lat więzienia – mówi Robert Chodkowski.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Lato

Podobnie jest ze smieciami… ciezko jest oduczyc wyrzucanie do lasu… czasami wloczac sie po lasach orientuje sie, ze droga blisko..sterty smieci sa drogowskazem.