Plaga pożarów traw w gminie Goworowo

W gminie Goworowo po raz kolejny doszło do pożaru traw.

W poniedziałek 18 marca druhowie z OSP Pasieki i OSP Ponikiew Mała zmagali się z dwoma pożarami traw:

  • w Pasiekach około godz. 16.00
  • w Ponikwi Małej około godz. 23.40

Łącznie spaliło się mniej więcej 13 arów trawy. W ostatnim czasie w gminie Goworowo było więcej tego typu zdarzeń:

Pożary traw to bolączka okresu wiosennego. W powiecie ostrołęckim średnio w tym czasie dochodzi do ok. 80 tego typu zdarzeń. W tym roku strażacy interweniowali ponad 30 razy. Największy tegoroczny pożar traw w tym roku miał miejsce właśnie na terenie gminy Goworowo i objął swoim zasięgiem ponad 2 ha.

Co roku na terenie gminy Goworowo notujemy najwięcej pożarów traw – przyznaje rzecznik Straży Pożarnej w Ostrołęce Robert Chodkowski. – Dlaczego akurat w tej gminie, trudno jednoznacznie stwierdzić. Najczęściej przyczyną pożarów traw jest działalność człowieka: ludzie powodują podpalenia albo zaprószenia ognia.

A sprawców tego typu pożarów niezwykle trudno namierzyć.

Wciąż istnieje wśród dorosłych stereotyp mówiący o tym, że pożar trawy użyźni glebę. Jest wprost przeciwnie: oznacza on wyjałowienie gleby i zniszczenie ekosystemu. Dodam, że podpalacze mogą ponieść surowe konsekwencje: grzywny finansowe, a w przypadku spowodowania zagrożenia życia i dużych strat grozi od roku do dziesięciu lat więzienia – mówi Robert Chodkowski.

najnowszy najstarszy oceniany
Lato
Gość
Lato

Podobnie jest ze smieciami… ciezko jest oduczyc wyrzucanie do lasu… czasami wloczac sie po lasach orientuje sie, ze droga blisko..sterty smieci sa drogowskazem.