PKN Orlen zamierza przejąć Energę. Co to może oznaczać dla budowy elektrowni w Ostrołęce?

PKN Orlen zamierza zbudować multienergetyczny koncern. Ogłosił w czwartek 5 grudnia wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa.

PKN Orlen wezwał do sprzedaży 100 proc. akcji Grupy Energa. Chce rozwijać się w kierunku koncernu multi-utility. 

Przejęcie Energi przez PKN Orlen a budowa elektrowni w Ostrołęce

– Zakup akcji Energa przez Orlen zmienia zupełnie sytuację finansową Energi, która buduje nową elektrownię w Ostrołęce – komentuje poseł Arkadiusz Czartoryski.

Orlen jest najpotężniejszą polską firmą, która dywersyfikuje swoje aktywa. I prowadzi ciągłą ekspansję. To dobrze wróży Ostrołęce i naszej inwestycji.

Ważny jest też fakt, że po ewentualnym przejęciu Grupa ENERGA z punktu widzenia podatkowego zachowa pełną odrębność – oznacza to dalsze wpływy do regionalnego budżetu.

W komunikacie PKN Orlen czytamy:

„Sfinalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa ORLEN  od lat systematycznie rozwija aktywa wytwórcze w obszarze energetyki (…) Transakcja umożliwi między innymi efektywne bilansowanie mocy konwencjonalnych z planowanymi odnawialnymi źródłami energii, a także wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN ORLEN przez Grupę ENERGA (…) Zakup akcji Grupy ENERGA to także zwiększenie potencjału rozwojowego w obszarze elektromobilności, w którym PKN ORLEN konsekwentnie umacnia pozycję.” 

– Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne – powiedział prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

Już dziś  nasz segment energetyczny odpowiada za blisko 15 proc. zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30 proc.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Olo

No i zatkało kakałko platfusow, dziennikarzyny różne co wróżyły, że nowej elektrowni w Ostrołęce nie będzie 😄😄😄😄😄😄

Marek

Wykup akcji Energi ma dla PKN Orlen duże uzasadnienie biznesowe. Chcemy koncentrować się na OZE i źródłach niskoemisyjnych. Nasza strategia nie uwzględnia inwestycji w energetykę atomową, udziału w projekcie EJ1, jak również zaangażowania Orlenu we wspieranie górnictwa” – napisał prezes Obajtek.

Marek

W ciągu 5 lat PKN Orlen mógłby wybudować w Ostrołęce blok gazowy – poinformował Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy Orlenu ds. energetyki. Jak stwierdził wytwarzanie energii oparte na węglu nie jest ulubioną technologią dla PKN Orlen.

Dyrektor stwierdził Orlen mógłby mógłby wybudować w Ostrołęce blok gazowy, a zapytany czy wytwarzanie na węglu nie jest ulubioną technologią Orlenu, odpowiedział „ani trochę”.

„Ostrołęka C (na węglu – przyp. PAP Biznes) nie jest najlepsza, nie jest w najlepszej lokalizacji dla polskiego systemu” – powiedział Dybowski podczas telekonferencji.

Spokojne patrzący

Brawo PiS, brawo lokalni parlamentarzyści. Polska wzrasta a Ostrołęka dalej korzysta z dobrego czasu dla Polski. Szkoda jedynie, że lokalny prezydent lewak marnuje dobra okazje do wzrostu miasta

Ewa

Wiadomo po co wrócił ten człowiek z Orlenu 🙂 Brawo PiS, znów kilka kroków do przodu ..

Energa

który to z Orlenu ?

OSTROŁĘKA

Orlen to nie miał przejąć LOTOSU ?

oli

Przejmie

dalibskop@wp.pl

no i proszę elektrownia się buduje, Ta nowa elektrownia zapewni rozwój Ostrołęki na kolejne dziesięciolecia. Tak było z poprzednią elektrownią zwaną dzisiaj Ostrołęka B 750 MV, która nadal jest jednym z dwóch największych podatników dla miasta. Ile to starań opluwaczy w lokalnych mediach poszło na marne. Ile złowrogich tekstów na mojej ostroęce się ukazało ale nie brali jednego pod uwagę, że mamy rząd PiS !

@wp.pl

pozytywna informacja. inne ostroleckie portale trawią jak to napisać, pozytyw dla budowy Ostrołęka C jak to napisać ????????

Tom

Poseł Czartoryski wszystkiego przypilnował , J. Kotowski też się przydaje

Gość

Bardzo dobrze, najważniejsze że inwestycja będzie realizowana.

Max

Orlen to potęga i w pełni polski kapitał , stać go na wsparcie budowy i doprowadzenie jej do końca . Wrogom nowej elektrowni zmiękły rury

Trochę prawdy

Orlen już oficjalnie zapowiedział że nie zamierza kontynuować budowy elektrowni węglowej.