PKN Orlen przejmuje Polska Press, wydawcę „Tygodnika Ostrołęckiego”

PKN Orlen przejmuje Polska Press od niemieckiej grupy Verlagsgruppe Passau Capital Group. Polska Press to wydawca najdłużej – a obecnie jedynej – działającej na rynku ostrołęckim gazety „Tygodnik Ostrołęcki”.

PKN Orlen ogłosił w poniedziałek 7 grudnia, że przejmuje jednego z największych wydawców w Polsce. Mowa o grupie Polska Press, której przychody w 2019 roku wyniosły ponad 398,4 mln zł:

„Posiada ona 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych. Funkcjonują w 15 z 16 województw w Polsce, a w większości z nich zajmuje pozycję lidera pod względem czytelnictwa i sprzedaży. Portfolio Grupy to także 500 witryn online, co czyni ją liderem polskiego internetu w kategorii informacje i publicystyka oraz niekwestionowanym liderem w kategorii informacje lokalne i regionalne.

Na przestrzeni ostatnich lat, liczba unikalnych użytkowników Polska Press wykazuje tendencję wzrostową, rosnąc w samym listopadzie 2020 r. 45 proc. rok do roku. Patrząc z perspektywy pojedynczych witryn, największą liczbę realnych użytkowników na poziomie 10,4 mln posiada naszemiasto.pl.”

Polska Press prowadzi też papierowe i internetowe wydanie „Tygodnika Ostrołęckiego”. To gazeta, która na trwałe wpisała się w historii miasta. Jej pierwszy numer ukazał się w 1982 roku.

– Konsekwentnie poszerzamy obszary naszej działalności. Na bazie Sigma Bis zbudowaliśmy od podstaw profesjonalną agencję mediową, która sukcesywnie zdobywa nowych klientów, w tym komercyjnych. Przejęliśmy spółkę Ruch, co ułatwi nam wejście na rynek nowych punktów sprzedaży i rozwój usług e-commerce. Z kolei dostęp do 17,4 milionów użytkowników portali zarządzanych przez Polska Press, skutecznie wzmocni sprzedaż całej Grupy Orlen, zoptymalizuje koszty marketingowe i umożliwi dalszą rozbudowę narzędzi big data. Podejmujemy działania, które wpisują się w nową strategię PKN ORLEN do 2030 r. i będą efektywnie wspierać dynamiczny rozwój sieci detalicznej – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Poniżej dalsza część komunikatu PKN Orlen w sprawie przejęcia Polska Press:

PKN Orlen rozbuduje narzędzia big data w oparciu o zasoby Polska Press, ORLEN VITAY, Stop Cafe, ale też Grupę Energa czy RUCH. Polska Press posiada bazę wiedzy na temat preferencji klientów, prowadzonych transakcji czy wartości koszyka w odniesieniu do grupy 60,07% użytkowników internetu w całej Polsce. Dzięki temu w ramach Grupy Orlen możliwe będzie utworzenie nowych modeli biznesowych, które pozwolą na lepsze pokrycie geograficzne oraz dopasowanie oferty dla docelowej grupy klientów. Tworzenie wewnętrznych baz danych to kluczowy trend na rynku reklamy, ale również sprzedaży detalicznej. W celu lepszego zarządzania bazą klientów i szybszej odpowiedzi na ich potrzeby, na przeniesienie kompetencji sprzedażowych do wewnątrz organizacji zdecydował się m.in. Walmart – jeden z największych sprzedawców detalicznych na świecie. W 2019 r. również PepsiCo uznała, że pozyskiwanie danych będzie kluczowe dla rozwoju firmy i zbudowała własne kompetencje planowania mediów.

Tworzenie własnych platform komunikacyjnych, jako wsparcie dla działalności biznesowej i dotarcie do nowych klientów, przez firmy to światowy trend, który obserwujemy już od lat. Najstarszy amerykański dziennik „Washington Post”, został kupiony przez założyciela i prezesa Amazon.com. W 2018 roku AT&T, amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne, zakupiło koncern medialny Time Warner. Z kolei w 2016 r. globalna firma elektroniczna Arrow Electronics zakupiła UBM (teraz Informa) czyli całą platformę mediów drukowanych i internetowych w obszarze elektroniki. Jeszcze w 2015 roku duża amerykańska firma telekomunikacyjna Verizon za kwotę 4,4 mld dol. przejęła spółkę internetową AOL. Dwa lata później ten sam telekom za 4,5 mld dolarów przejął inny portal internetowy Yahoo. Marc Benioff, współzałożyciel i prezes koncernu Salesforce oraz jego żona Lynne Benioff kupili od wydawnictwa Meredith tygodnik „Time”. Kwotę transakcji ustalono na 190 mln dolarów. Z kolei Patrick Soon Shiong w 2018 kupił gazety „Los Angeles Times” i San Diego Union Tribune”. W 2017 koncern samochodowy Renault nabył 40 proc. udziałów we francuskiej grupie medialnej Challenges. Celem zarówno Challenges Group, jak również Renault jest współpracą w zakresie stworzenia wspólnego pola do testowania innowacji oraz tworzenia nowych treści redakcyjnych i technologicznych.

Włączenie do portfolio usług podmiotu mediowego w istotny sposób rozszerzy ofertę Grupy Orlen w obszarze reklamy dla klientów zewnętrznych. Akwizycja grupy mediowej, oferującej usługi reklamowe w prasie drukowanej i segmencie online, przyczyni się do wygenerowania dodatkowych oszczędności z tytułu zakupu reklam. Potencjał w tym obszarze najlepiej pokazują wyniki rynku reklamy w Polsce. Według szacunków Publicis Groupe, w 2019 r. był on wart był blisko 10 mld zł, co oznacza wzrost o 3,2% w porównaniu do roku poprzedniego. Rynek reklamy rośnie zresztą nieprzerwanie od 2013 r. Przejęcie Polska Press Grupy przez PKN ORLEN zwiększy efektywność działań reklamowych i marketingowych Grupy.

Na transakcji skorzystają też firmy zewnętrzne, które aktywnie korzystają z usług reklamodawców. Uzupełnienie portfolio mediowego PKN Orlen o podmiot zarządzający prasą drukowaną i mediami cyfrowymi, umożliwi stworzenie kompleksowej i konkurencyjnej oferty w obszarze reklamy.
Znaczące oszczędności przejęcie Polska Press przez PKN Orlen może wygenerować w obszarze usług produkcji materiałów wideo w ramach całej Grupy. Wydawnictwo posiada sieć nowoczesnych studiów wideo zlokalizowanych w całej Polsce, a tego typu usługi wiążą się ze znacznymi kosztami. W zakresie mediów społecznościowych te usługi dla PKN Orlen świadczy Sigma Bis, koncern stworzył też własne kompetencje przy produkcji mediów wewnętrznych. To istotne synergie kosztowe, które mogą zostać przeniesione na całą Grupę Orlen. Tylko w Polsce to 53 spółki, z których duża część prowadzi szeroką działalność biznesową i ma własne struktury i budżety na marketing i komunikację.

W ramach działalności Grupy Orlen na rynku mediów i reklamy możliwa jest również duża optymalizacja kosztów logistyki. Dla maksymalnego wykorzystania synergii rozważone zostanie stworzenie centrów logistycznych spółki Ruchu przy nowoczesnych drukarniach Polska Press. Do tego należy uwzględnić własne zaplecze drukarskie do pełnej dyspozycji w ramach Grupy Orlen , m.in. w przypadku szeroko zakrojonych akcji marketingowych.”

Fot. Pixabay

3.7 3 głosów
Ocena artykułu
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
rekonstruktor GRH

czyli Tygodnik Ostrołęcki w rękach Obajtka.

Bywalec

I baardzo dobrze!

PiS-PRL-bis

Czyli Trybuna Ludu wraca….. tylko nazywać się będzie Tygodnik Ostrołęcki.
Propaganda rządowa za pieniądze podatników. PRL wciąż żywy.

Gosc

Będzie ucieczka szczurów?

Tre

Czyli wkrótce nastąpi wietrzenie szatni

Skywalker

POra zmienić linię:) Choć tak naprawdę Tygodnik prawie nie istnieje. Trzeba go odbudować na na nowo bo same tam wkładki reklamowe i parę prostych tekstów.

Anna

Dobrze że mamy tak odważnego Polaka.

Wracz

Osak już pisze artykuły pochwalne nt Pisu, posła i senatora :)))))))

Rafa

Ossak zawsze miał coś do p. Kotowskiego

Max

Właśnie, wolał powoływać się na słowa złodziei i jeszcze mocniej dowalać okradzionemu

Tomek

Jeśli TO będzie prowadzony jak TVPiS to współczuję.

Stef

Komuna w dobie demokracji

Henry

Nigdy nie było poziomu, za to dowalanie prawej stronie – z entuzjazmem

Ula

Jak zniknie Tygodnik – żadna strata!

vis

Mam nadzieję, że zaczną tam pracować również redaktorzy o poglądach narodowych, konserwatywnych, katolickich.

PiS-PRL-bis

Od razu zmieńcie nazwę na Tygodnik PiSowsko-Katotalibański

ares

Od wielu lat, nikt z mojej rodziny nie kupował „Tygodnika O.” Powodem był sposób w jaki ludzi o poglądach prawicowych przedstawiali piszący tam redaktorzy – to był taki nasz mały protest (ok. 20 egz./miesięcznie).

Anna

Doczekaliśmy się sprawiedliwości dziejów.Cieszymy się bardzo.Mam nadzieję że będzie przeprowadzona prawdziwa lustracja.
Życzymy powodzenia.

Ciekawy

Ciekawe co Niemcy robili w ostrołęckim tygodniku?

gość !!!

bardzo proste chwalili to co swoje i zyski wyprowadzali do siebie tak jak wszyscy okupanci gospodarczy Polski

czytelnik

Nie jest dobrze, kiedy politycy biorą się za media, chociaż jak widać jest to trend światowy. Media powinny rzetelnie przedstawiać rzeczywistość świata w różnych obszarach, oraz wydarzenia i fakty w nim występujące.
Komentarze i punkty widzenia poszczególnych redaktorów powinny być zdecydowanie oddzielone od tego.
Dzisiaj mamy, mówiąc ogólnie, groch z kapustą a czytelnicy mętlik w głowie. Tak być nie powinno.

oop

tym samym w Ostrołęce teraz wszystkie media będą upolitycznione, lokalnie lub krajowo. TO był ostatni

Ula

Tygodnik nie był upolityczniony? A pamiętasz jak opluwali p. Kotowskiego?

Ann

i jeszcze te durne dylematy A.

Stan

To świetna wiadomość. Zacznę kupować i czytać TO, i nie żal będzie wydawać gotówkę na polskie czasopismo.