Pielgrzymka do Dąbrówki. W intencji lub w podzięce

Po raz siódmy odbyła się pielgrzymka „Pokolenia JP II” do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Ludu Kurpiowskiego w Dąbrówce w gminie Lelis. Pielgrzymi wyruszyli z placu przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Majowe pielgrzymki są dużo skromniejsze od tych wrześniowych, gdy w obchodzony jest odpust ku czci świętej Anny, a kościół wspomina dzień Matki Bożej Siewnej. W wiosennym pielgrzymowaniu bierze
udział głównie młodzież. Tak też było w tym roku.

1 maja w pielgrzymce wzięło udział nieco ponad sto osób. Przebyli 18 kilometrów do Sanktuarium w Dąbrówce, modląc się i śpiewając. Po przybyciu na miejsce pielgrzymi wzięli udział we mszy świętej.

Przypomnijmy: w 2010 roku kościół parafialny pw. Św. Anny w Dąbrówce został ustanowiony Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Dąbrowskiej, Królowej Ludu Kurpiowskiego, Patronki Leśników i Pszczelarzy. Legenda mówi, że w latach 1850-70, na sosnowej barci objawiła się Matka Boża dwóm dziewczynkom. Cudowne zdarzenia trwały tu przez niemal 20 lat i przyciągały wiernych z wielu, także tych bardzo odległych, zakątków kraju.

Okres wojennej zawieruchy sprawił, że Dąbrówka została nieco zapomniana, ale pielgrzymowanie wciąż trwało, i trwa. Pątnicy, przed obliczem Matki Bożej Królowej Ludu Kurpiowskiego, składają swoje intencje oraz dziękują za otrzymane łaski.