PGNiG: jednym z pierwszych projektów z PKN Orlen blok gazowy w Ostrołęce

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński poinformował PAP Biznes o tym, że zarządzana przez niego spółka zamierza współpracować z PKN Orlen jeszcze zanim dojdzie do fuzji. Pierwsze projekty mają dotyczyć bloku gazowego w Ostrołęce i rozwoju biogazowni.

PKN Orlen mający ambicje stać się dużym, liczącym się w Europie koncernem multienergetycznym chce też przejąć PGNiG. Zanim jednak do tego dojdzie, obie spółki chcą współpracować. Chodzi m.in. o elektrownię gazową w Ostrołęce. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński powiedział, że jego spółka jest zainteresowana tym projektem:

– Możemy zdobyć stabilnego klienta na długie lata, który będzie od nas odbierał gaz. Na razie nie mówimy o żadnych konkretnych parametrach, ponieważ nasze zespoły dopiero zaczęły pracować nad warunkami technicznymi, prawnymi i finansowymi przedsięwzięcia.

To jest tak ważna inwestycja, że warto żebyśmy byli partnerem dla Orlenu” – powiedział Jerzy Kwieciński.

Cały artykuł na ten temat przeczytacie w PAP Biznes.

Przypomnijmy, że 3 września PGNiG i PKN Orlen podpisały list intencyjny w sprawie wspólnych inwestycji. Dotyczył on właśnie współpracy przy budowie bloku parowo-gazowego w Ostrołęce oraz rozwoju biogazowni.

– List intencyjny z PGNiG to kolejny krok PKN ORLEN przybliżający nas do budowy elektrowni Ostrołęka w technologii gazowej, a także do zintensyfikowania działań na rzecz powstania sieci biogazowni. To dobry przykład kooperacji polskich spółek ukierunkowany na rozwój ich działalności i wzmacnianie polskiej gospodarki w zgodzie z europejską polityką energetyczną – mówił wówczas prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

– Możliwe zaangażowanie PGNiG w budowę bloku gazowo-parowego w Elektrowni Ostrołęka postrzegamy jako szansę na budowę wartości spółki i wzmocnienie jej pozycji na rynku gazu ziemnego oraz w segmencie wytwarzania energii – dodał Jerzy Kwieciński.

Elektrownia gazowa w Ostrołęce ma mieć moc ok. 750 MW. Wybudowana ma być do końca 2024 roku. Zaangażowanie PGNiG i PKN Orlen w tę inwestycję miałoby charakter wspólnego przedsięwzięcia.

Fot. PGNiG

5 1 zagłosuj
Ocena artykułu
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Tomek

W bólach ale się uda !

Iwo

Musi się udać !

Max

Tyle pracy posła Czartoryskiego, ministra Tchorzewskiego, senatora Mamątowa, prezydenta Kotowskiego. Musi się udać !!!