„Papież nad nami już czuwa. Teraz będzie czuwał jeszcze kardynał”. Most ma patrona

Stary ostrołęcki most – który zawsze był dla ostrołęczan „mostem inżyniera Niskiego” przeszedł gruntowny remont. A teraz nadszedł czas, by nadać mu godnego patrona – uznali miejscy radni. i postanowili, że”most na rzece Narew, położony w Ostrołęce, w ciągu drogi krajowej Nr 61 będzie nosić imię Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.”

Inicjator nazwy, radny Ryszard Żukowski, zaczął od podziękowań dla posła Arkadiusza Czartoryskiego, senatora Roberta Mamątowa i byłego prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego za zapewnienie funduszy (od rządu i Grupy Energa), dzięki którym most – po 50 latach – mógł doczekać się odnowy.

Mamy już swojego opiekuna, patrona miasta – papieża Jana Pawła II, który opiekuje się nami. Proszę zobaczyć, u nas tak się nie choruje, jak gdzie indziej w Polsce czy na świecie. Teraz będziemy mieć podwójną ochronę – mówił radny Żukowski.

W podobnym duchu wypowiedział się radny Jerzy Grabowski.

Papież nad nami już czuwa. Teraz będzie czuwał jeszcze kardynał – powiedział.

Radny Mariusz Popielarz:

– Nie widzę rzeczywistych związków z Ostrołęką, a tym bardziej zasług dla naszego miasta. Powinniśmy doceniać osoby, które są związane z miastem i mają rzeczywiste zasługi dla naszego miasta. Dlatego też nie poprę tego projektu.

Radny Janusz Kotowski zabrał głos, by powiedzieć, że prócz lokalnych zasług liczą się wartości uniwersalne, z których będzie mogło czerpać wiele przyszłych pokoleń. A Prymas Tysiąclecia może być wzorem dla ludzi wierzących i niewierzących.

Nie ingeruje zwykle w nazewnictwo ulic – mówił prezydent Łukasz Kulik. – Ale przy nazywaniu mostu, co nie zdarza się często, uważam, że powinniśmy o zdanie zapytać mieszkańców. Radni zrobią jak uważają, ja jednak będę na nie.

Uchwała przeszła 19 głosami „za”.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in:

„Dziedzictwo Kardynała Wyszyńskiego niesie przesłania, których nie możemy lekceważyć, abyśmy nie utracili, nie zmarnowali daru wolności okupionej trudem i cierpieniem tylu pokoleń.

Dziedzictwo Kardynała Wyszyńskiego jest drogowskazem na drogach naszej Ojczyzny. Prymas Tysiąclecia imponował mocą ducha. Był człowiekiem niezłomnym, o wielkiej mądrości i prawym sumieniu. Budził podziw swoim patriotyzmem, był wybitną osobowością, z którą liczyli się mężowie stanu, politycy w kraju i za granicą.

To przede wszystkim autentyczny człowiek, bogata i otwarta osobowość. Kochał wielkich i niezwykłych, małych i skromnych. Myśl o uczynieniu patronem zmodernizowanego Mostu tej wielkiej postaci zasługuje na uznanie. Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, był człowiekiem, który swoją działalnością i poświeceniem wywarł ogromny i pozytywny wpływ na ludzi. Jest symbolem poszanowania wartości chrześcijańskich, poszanowania wolności i sprawiedliwości. Człowiekiem, który nigdy nie bał się głosić prawdy mimo szykanowania i represjonowania.

Ufamy, że Ks. Kardynał Stefan Wyszyński będzie pomagał nam Ostrołęczanom wybierać właściwe ścieżki i kierował nas będzie ku dobru oraz otaczał swoją wyjątkową, ojcowską opieką. Kardynał Wyszyński jako kapłan i wielki patriota zasłużył na miano Bohatera Narodu Polskiego. Nadanie mostu imienia „Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia” będzie stosownym powiązaniem pamięci o dwóch wielkich Polakach – Kardynale Stefanie Wyszyńskim i Papieżu św. Janie Pawle II – patronie naszego Miasta.”

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Tom

Kulik na piśmie wyraził opinię NEGATYWNĄ , wstyd !

Anna

Samorządowcy!
Piękna, mądra, głęboka jest Wasza inicjatywa nazwania mostu im. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, który w „Zapiskach więziennych” zapisał ważne dla Polaków przesłanie:
„Miłować Boga, Ludzi i Ojczyznę”.

Gość

Rysio zmienił kolor farby do włosów ???

Ola

Czyżby w Ostrołęce i najbliższych okolicach brakło ludzi czy wydarzeń godnych i ważnych dla regionu?
Prezydent miał rację, że powinno się zadbać się o konsultację z mieszkańcami.

ostrołęczanka

I mimo wszystko, jest to most inżyniera Niskiego

Gość

Wybitny radny Żukowski ma rację.
Wystarczy nad drzwiami powiesić krzyżyk i skropić drzwi wodą święconą a żaden koronawirus się nie przedrze 😉
Pan radny Żukowski zapewne rozrabiając swoją farbę do włosów także dodaje kilka kropel wody święconej 😉
Zasłyszał o tym sposobie od kolegów w PZPR