Otwarte żłobki, muzea i galerie handlowe… Wchodzimy w drugi etap luzowania obostrzeń

Dzień po dniu spływają informacje, które pozwalają utrzymywać tempo luzowania obostrzeń. Więcej osób zdrowieje niż jest wyłapywanych przez testy jako zakażone. Mamy ponad 11 tysięcy łózek, które są gotowe do przyjmowania pacjentów z koronawirusem. Obłożonych jest około 30 proc… mówił na konferencji 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia: – Uruchamianie sklepów czy zakładów pracy musi się odbywać w reżimie sanitarnym, i w powiązaniu z lokalnymi uwarunkowaniami. Są duże różnice w liczbie chorych między poszczególnymi powiatami czy województwami. Trzeba to robić bardzo bezpiecznie, bardzo ostrożnie, i w porumienieniu z ekspertami. Ale musimy to zrobić, bo będzie rosła liczba osób chorych na inne choroby, które teraz nie mogą zrobić diagnostyki czy badań.

Minister podkreślił: Cały czas będziemy oceniać skutki odmrożenia gospodarki: liczba zakażeń, liczba zajętych łóżek, wskaźnik zakażeń. Od tego zależą dalsze rekomendacje. Cały czas musimy jednak zachowywać dystans społeczny.

I zaapelował: Bardzo proszę o rozsądek podczas majówki, od tego zależą kolejne decyzje o zniesieniu obostrzeń.

Etap II luzowania obostrzeń zacznie się 4 maja:

Galerie handlowe z limitem osób

Od poniedziałku 4 maja centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Sklepy budowlane czynne w weekendy.

Uchylony został dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Ruszają biblioteki i muzea

Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli, ale w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków i analizie: przyrostu zachorowań, wydajności służby zdrowia oraz realizacji wytycznych sanitarnych.