Otwarcie wystawy o „Solidarności” (i tej ostrołęckiej). „To miasto, które zasłużyło się w historii powojennej Polski”

„TU rodziła się »Solidarność«” – to tytuł wystawy, którą rozpoczęto  obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności”. Jednym z miast, w których IPN zdecydował się zaprezentować zbiory i przypomnieć historię, była Ostrołęka. Ekspozycja znalazła się przed pomnikiem AK, otwarto ją w środę 1 lipca.

Niewielka wystawa poświęcona początkom „Solidarności” podzielona jest na trzy części: wydarzenia ogólnopolskie, regionalne i lokalne. W ostrołęckiej części znaleźć można m.in. zdjęcia i informacje traktujące o działalności ostrołęckiej „Solidarności”, obchodach rocznicy bitwy pod Ostrołęką, które miały miejsce w 1981 roku, o działalności Komitetu Strajkowego MZK w Ostrołęce. Podobna wystawa dotrze do 52 innych miejsc w Polsce.

– Wybraliśmy Ostrołękę z wielu względów. Nie tylko dlatego, że w roku 1980 i w kolejnych latach funkcjonowała tu „Solidarność”, ale też dlatego, że jest to miasto, które zasłużyło się w historii powojennej Polski – mówił specjalista ds. badań historycznych IPN w Olsztynie Krzysztof Kierski. – Mieliście tu państwo bohaterów podziemia zbrojnego antykomunistycznego z lat 1945-1948, jeden z najsilniejszych okręgów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w Polsce.

Wasi mieszkańcy stawali do protestów roku 1950, byli obecni na protestach w grudniu 1970 roku oraz w wydarzeniach poznańskiego czerwca.

No i wreszcie rok 1980 (1 lipca 1980 r. władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej podniosły ceny produktów mięsnych, wybuchły strajki – red.) – mówił przedstawiciel IPN.

Krzysztof Kierski przypomniał o ostrołęckich wątkach strajku z 1980 roku: 15 lipca na 15 godzin pracę przerwali pracownicy Zakładów Mięsnych, strajkowały też osoby zatrudnione w Celulozie, w Energi Cieplnej, Spółce Rolniczej w Kadzidle, pralni Wojewódzkiego Szpitala i Miejskiego Zakładu Komunikacji. Do części postulatów tych ostatnich władze wojewódzkie i miasta przychyliły się.

– To jest taki ostrołęcki przełom tego lata – dodał przedstawiciel IPN, który docenił dużą aktywność „Solidarności” rolniczej i oświatowej.

Ostrołęka ma tradycje patriotyczne, historyczne o zabarwieniu antykomunistycznym i powinniście być państwo z tych tradycji dumni – podkreślił Krzysztof Kierski, który dodał, że niektóre osoby uczestniczące w strajkach są obecne na otwarciu ekspozycji.

Poprosił o ich wystąpienie jeden z przemawiających podczas otwarcia wystawy, szef ostrołęckiej Solidarności Aleksander Zawalich. Jednym z nich był Edward Reda, o którym pisaliśmy TUTAJ. Ostrołęcka Solidarność pomagała w przygotowaniu też części ekspozycji poświęconej naszemu miastu – wykorzystano m.in. zdjęcia z jej archiwów.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Adam

A co tam robi młody i zgrabny przyboczny włodarze? I niemam tu na myśli Kleczkowskieho.