Oświadczenie czy e-wniosek o dopłaty?

W tym roku po raz drugi polscy rolnicy składają wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 Jakie dokumenty należy złożyć?

Małe gospodarstwa nie muszą składać wniosku o dopłaty bezpośrednie i obszarowe  przez Internet. Właściciele gospodarstw do 10 hektarów, mogą złożyć tylko papierowe oświadczenie o braku zmian w gospodarstwie do powiatowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin składania oświadczeń kończy w czwartek 14 marca 2019 roku.

Rolnicy o powierzchni gospodarstw powyżej 10 ha ubiegający się o dopłaty powinni złożyć e-wniosek. To drugi rok gdy rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie dopłat wyłącznie poprzez poprawnie wypełniony i przesłany drogą elektroniczną wniosek w aplikacji e- WniosekPlus. W tym przypadku przyjmowanie dokumentów rozpocznie się 15 marca. Podobnie jak w ubiegłym roku pracownicy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego służą pomocą zarówno przy składaniu oświadczeń, jaki i wypełnianiu e-wniosku po otrzymaniu zlecenia od rolnika.

Wielkość opłaty za przygotowany wniosek  w wersji elektronicznej zależy od ilości działek rolnych i pogłowia zwierząt w gospodarstwie.