Ostrołęka. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (zdjęcia i wideo)

Ostrołęczanie oddali hołd powstańcom. W godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego spotkali się przed pomnikiem AK przy ul. Fieldorfa „Nila”.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które mają miejsce w Ostrołęce, to już tradycja. W sobotę 1 sierpnia przed pomnik Armii Krajowej przyszło sporo ostrołęczan. Obecni byli m.in. senator Robert Mamątow, przedstawiciele samorządów, administracji rządowej i miasta Ostrołęki, organizacji oraz stowarzyszeń. Pojawili się też kibice z transparentem i racami, choć ich obecność na uroczystości była akurat krótka.

W Godzinę „W” zawyły syreny, potem odśpiewano hymn Polski.

– Przed 76 laty żołnierze Armii Krajowej stanęli do walki w ramach akcji Burza – mówił major Franciszek Chrostowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka. – To wystąpienie zbrojne miało bardziej charakter militarny, ale również i polityczny.

Jego celem było pokazanie światu, pokazanie sojusznikom że gospodarzem wyzwalanej Polski jest Rząd Emigracyjny w Londynie, a nie narzucone nam bagnetami NKWD moskiewskie marionetki.

Franciszek Chrostowski dodał też, że spełnił się testament powstańców – żyjemy w wolnym kraju – i zaapelował o pamięć w przyszłych latach.

– 200 tys. powstańców oddało życie. Powstanie zakończyło się klęską militarną, ale moralnym zwycięstwem – mówił z kolei proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce Jan Świerad, a potem poprowadził modlitwę.

Przed pomnikiem delegacje złożyły też wiązanki kwiatów.

Godzina „W” w Ostrołęce – wideo

Ostrołęka. Rocznica wybuchu powstania warszawskiego – zdjęcia

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
BEN

naród który nie szanuje przeszłości nie zasługuje na przyszłość słowa J.Piłsudskiego