Ostrołęka. Rocznica wybuchu II wojny światowej (zdjęcia)

We wtorek wypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Ostrołęccy parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, organizacji, stowarzyszeń i służb mundurowych spotkali się 1 września przed Pomnikiem Pamięci Pomordowanych w latach 1939-1945 Ofiar Terroru Hitlerowskiego, aby oddać hołd walczącym o Ojczyznę.

O początkach wojny na ziemi ostrołęckiej, jej przebiegu i konsekwencjach dla miasta mówił na początku uroczystości komendant Straży Miejskiej w Ostrołęce Ryszard Kowalewski.

– 9 września Niemcy wkroczyli do Ostrołęki. Już w październiku wypędzono parę tysięcy żydowskich mieszkańców miasta na stronę radziecką, z których zdecydowana większość nie przeżyła wojny. Przez cały jej okres niemal bez przerwy trwały aresztowania, wywózki na roboty i do obozów koncentracyjnych. Reżim hitlerowski trwał w Ostrołęce do 6 września 1944 roku, kiedy to Niemcy po dwudniowej z wojskami radzieckimi zostali wyparci z miasta.

Miasto zostało przez wojnę głęboko doświadczone. Zniszczeniu uległo 55% wszystkich znajdujących się w jego granicach budynku, a liczba ludności zmniejszyła się do ok. 5 tys. osób w 1945 roku.

Modlitwę poprowadził proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata Jan Świerad.

Zamyśleni o polskim wczoraj i o dniu dzisiejszym wybiegamy w przyszłość, bowiem, jak pisał Cyprian Kamil Norwid „aby drogę mierzyć przyszłą, trzeba koniecznie pamiętać skąd się wyszło” – mówił Jan Świerad.

Później delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem. Zrobili to m.in. senator Robert Mamątow i poseł Arkadiusz Czartoryski, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń.

Na godz. 17.30 zaplanowano mszę świętą w intencji poległych w walce za Ojczyznę. Odbędzie się ona w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Anna

Poranną ceremonią uczczono w Ostrołęce w dniu 1 września 2020 r. 81.rocznicę wybuchu II wojny światowej.W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Łukasz Kulik.