Ostrołęka i Zasław. Już formalnie mamy partnera na Ukrainie

Nawiązania sformalizowanego partnerstwa między Ostrołęką a miastem Zastaw na Ukrainie zostało uchwalone 30 grudnia. Jest to kropka nad „i”, bo faktyczna współpraca trwa od lat. To co łączy nasze miasta to 5 Pułk Ułanów Zasławskich.

23 września 1920 roku ułani 5 pułku (pułk sformowany w Ostrołęce przez żołnierzy Wojska Polskiego) rozbili pod Zasławiem 24 „żelazną” Dywizję Armii Czerwonej. Dla uczczenia tej pięknej i brawurowej szarży 5 pułk przyjął imię „Zasławskich”, a dzień 23 września uznany został za święto pułkowe. Tyle historia. Ale współczesność też łączy. Mówili o tym radni 30 grudnia.

– Jest to w zasadzie uchwała formalizując, bo współpraca między naszymi miastami już funkcjonuje – podkreślił radny Jacek Łuba.

Radny Jerzy Grabowski z kolei wspomniał, że miał zaszczyt uczestniczyć w wyjeździe na ziemie zasławskie w 2015 roku.

– Dotarliśmy wówczas w miejsce, gdzie odbywała się ta sławna szarża i na której Polacy odnieśli tak wielkie zwycięstwo. Przywieźliśmy stamtąd ziemię i złożyliśmy ją przy pomniku w Wojciechowicach – mówił radny Grabowski.

I przypomniał, że w 2020 roku będziemy obchodzić setną rocznicę bitwy, co warto jakoś uhonorować.

Głos zabrał też radny Janusz Kotowski

– To przykład, w których najpierw były inicjatywy obywatelskie, środowisk patriotycznych i przedsiębiorców, którzy widzą siebie także w działalności historycznej. Warto podkreślić tą dobrą kolejność – mówił. I dodał, że dla osób, które doświadczają trudniejszych sytuacji, Polska – w tym Ostrołęka, wydaje się miejscem dobrze zorganizowanym, czystym… Goście z Ukrainy są pod wrażeniem. I choćby dlatego warto ich zapraszać, by zobaczyli, że można inaczej.

Radny Adam Kurpiewski od razu wyszedł z konkretnym pomysłem współpracy. Chce zaprosić czołowych biegaczy z Zasławia na Półmaraton Kurpiowski.

Z kolei radny Stanisław Szatanek wyszedł z propozycją, by w końcu docenić wszystkich, którzy służyli w 5 Pułku. Konkretnego pomysłu na to „uhonorowanie” jednak nie przedstawił.

Uchwała o partnerstwie przeszła jednogłośnie. Kolejnym jej krokiem będzie uroczyste podpisanie aktu partnerstwa przez obie strony: prezydenta Ostrołęki i mera miasta Zasław.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
smok

a tymczasem 27.04.2018 rada rejonu ZASŁAWSKIEGO podjęła uchwałę o wywieszaniu czarno-czerwonych flag bandeowskich z okazji świąt państwowych. z kim się „bratacie”?

Tomek

Smutne to i ważne co piszesz, szkoda, że radni tego nie wiedzieli, myślę że duża cześć jednak by się zastanowiła

Jan Kowalski z Ostrołęki

A ilu tam było Polaków przed pogromem ?

Fryt5

Zygać się chce