Ostrołęka i powiat. Jak wyglądają przygotowania do wyborów 2020? Co ze spisem wyborców?

Miasto Ostrołęki i gminy powiatu ostrołęckiego spytaliśmy, jak wyglądają ich przygotowania do wyborów prezydenckich i czy udostępnią spis wyborców Poczcie Polskiej? Oto czego się dowiedzieliśmy.

Urząd Gminy Olszewo-Borki

Jak poinformowano nas w Urzędzie Gminy Olszewo-Borki, w gminie zostały utworzone komisje wyborcze w każdym z obwodów głosowania. Spis wyborców został udostępniony Poczcie Polskiej za pośrednictwem platformy e-puap, czyli oficjalnego państwowego kanału komunikacji elektronicznej. Decyzja została podjęta po analizie prawnej złożonego wniosku, także w oparciu o stanowisko przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Urzędu Ochrony Danych Osobowych i wojewody mazowieckiego.

Wójt gminy Goworowo Piotr Kosiorek

Gmina Goworowo jest przygotowana do przeprowadzenia wyborów prezydenckich zgodnie z kodeksem wyborczym w dniu 10 maja. Przekazanie przygotowanych i zabezpieczonych danych wrażliwych do Poczty Polskiej jest uzależnione od wydania polecenia służbowego ze strony wojewody mazowieckiego. Oczekiwanie na wydanie przez wojewodę polecenia przekazania danych wrażliwych spowodowane jest niejasną podstawą prawną i obawą o poniesienie konsekwencji prawnych za przekroczenie przepisów związanych z ochroną danych osobowych. Jeśli dziś takiego polecenia nie otrzymamy, prawdopodobnie dane zostaną jednak wysłane.

Burmistrz Myszyńca Elżbieta Abramczyk

Zgodnie z kalendarzem wyborczym przygotowywaliśmy wszelkie informacje i obwieszczenia, powołane są przez Komisarza Wyborczego w Ostrołęce składy Obwodowych Komisji Wyborczych (informacje dostępne są TUTAJ – red.). Spisy wyborców nie zostały udostępnione, gdyż na dzień dzisiejszy, w mojej ocenie, nie ma dostatecznej podstawy prawnej, aby je przekazać.

Pytania w sprawie organizacji wyborów wysłaliśmy też do innych samorządów. Odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy.

Niemniej jednak kilku samorządowców poinformowało kilka dni temu za pośrednictwem Facebooka swoich mieszkańców, że nie zamierzają przekazać Poczcie Polskiej spisu wyborców: chodzi o wójta gminy Kadzidło Dariusza Łukaszewskiego, wójta gminy Rzekuń Bartosza Podolaka oraz prezydenta miasta Ostrołęki Łukasza Kulika.

Z tym ostatnim nie wszyscy się zgadzają w tej kwestii, o czym pisaliśmy tutaj:

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Gość

Chyba raczej parodia wyborów. Karty wyborcze już wyciekły do sieci.

ha ha ha ha

zostań w w bloku w swoim mieszkaniu ryży nie startuje, kup se jabola jak zwykle

gość

Pisowski długopis startuje.

lusiek

rzekuniak sobie grabi

Ola

Rzekuniak jest świadom obowiązującego prawa i nie zamierza narażać mieszkańców własnej gminy na utratę danych osobowych, ani siebie na odpowiedzialność karną. Brawo panie wójcie Podolak!

Yeti

Pan wójt Podolak również czeka na polecenie służbowe wojewody. Z tego co wiem to wszystkie dane są gotowe do wysyłki. To bardzo rozsądne