Ostrołęcki Orszak Trzech Króli 2020. Heroda też nie zabrakło

Tegoroczny Orszak szczęśliwie i sprawnie dotarł już do Stajenki. Trzej Królowie oraz radośni i liczni uczestnicy korowodu pokłonili się Nowonarodzonemu Jezusowi. Biblijna wędrówka Mędrców napotkała po drodze okrutnego Heroda. Podobnie i ostrołęcki Orszak miał swojego Heroda, który usiłował oszczerstwami zmylić uczestników Orszaku. Na próżno.

Każde przygotowanie do Orszaku to ogromne przedsięwzięcie. Planuje się je z wyprzedzeniem i oblicza konieczne koszty organizacyjne. Na wrześniowym spotkaniu organizatorzy analizowali wszystkie możliwe argumenty za i przeciw organizacji Orszaku. Jak w wielu sytuacjach czynnik ekonomiczny odgrywał tu znaczącą rolę. I trudno się temu dziwić, zwłaszcza, że organizatorzy angażują się zupełnie bezinteresownie, a konieczne wydatki pokrywane są z dobrowolnych wpłat życzliwych ludzi.

Mając to na uwadze organizatorzy postanowili zmodyfikować trasę tegorocznego Orszaku. Wynikało to głównie z zaistniałych już faktów. A te są takie, że w ubiegłym roku, w lipcu i w listopadzie, w Hali im. A. Gołasia odbyły się rekolekcje prowadzone przez charyzmatycznych kapłanów spoza granic Polski. Za rekolekcje lipcowe pobrano opłatę za halę w wysokości około 8 tys zł, za listopadowe już około 15 tys… Tak się składa, że formalnym organizatorem tamtych rekolekcji i tegorocznego Orszaku jest jeden podmiot.

Stąd też wiedza (moja i organizatorów) we wrześniu ubiegłego roku (oparta na faktach), że za korzystanie z hali na wydarzenie religijne, które miało miejsce w lipcu ub. r. została pobrana opłata. Jak wspomniałem, były to rekolekcje charyzmatyczne z Ojcem J. Manjackalem i wtedy koszt wynajęcia hali wyniósł około 8 tys. zł. Mając taką wiedzę i ograniczone środki organizatorzy uznali, że spokojnie Orszak można zakończyć przed kościołem farnym, bo jest tam dużo miejsca, a Mszę Św. sprawować w najbardziej godnym miejscu, czyli w świątyni.

Tyle faktów. Każdy, kto ma w sercu dobre intencje i chciał świętować uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Święto Trzech Króli idąc w Orszaku, zrobił to. Było mnóstwo ludzi, w każdym wieku. A ten, kto ma lód w sercu, tworzy bzdury i niszczy dobro, zachowuj się jak przysłowiowy Herod.

Nie pierwszy raz jestem oczerniany i okradany z dobrego imienia. Czy będę dochodził swoich praw? Nie wiem. Jeśli tak – to tylko po to, by w jakiś sposób ochronić innych przed bezkarnymi atakami. Przyznaję, że jestem wyznawcą Jezusa, który narodził się w Betlejemskiej Stajence, który za życia był niesłusznie osądzony i ukrzyżowany, i nie wstydzę się tego. Jeśli ktoś nie może tego ścierpieć, to jego problem, nie mój.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w Orszaku.

Grzegorz Płocha

Poniżej link do mojej wypowiedzi w audycji radiowej:

najnowszy najstarszy oceniany
Kaja
Gość
Kaja

Panie Grzegorzu, serdecznie dziękuję za to w czym mogłam uczestniczyć . Mnie brednie durnych ludzi nie obchodzą

Krzyś
Gość
Krzyś

Dobre i godne działania przyzwoitych ludzi, a gdzie indziej kłamstwo i służalczość wobec pana…

Jasiek
Gość
Jasiek

Panie Grzegorzu. Jest Pan radnym miejskim, dlaczego nic nie robicie w kwestii marnotrawienia pieniędzy. Piszecie artykuły, luddzie je komentują a pieniądze uciekają w przetargach. Wygrywa firma wiadomo czyja i nikt nie protestuje, nie chce wyjaśnienia, dlaczego firmy składające niższe oferty odpadają. Czas z tym skońćzyć, nie można pozwolic na takie działąnia, ponieważ to są publiczne pieniądze i nikt nie ma prawa ich marnotrawić.

Mim
Gość
Mim

Problem w tym że rekolekcje to raczej wydarzenie komercyjne, bo biletowane. Moim zdaniem nie można tego porównać z orszakiem.

Kaja
Gość
Kaja

Naprawdę tak trudno ci pojąć że rekolekcje to nie komercja. Tylu ludzi bezinteresownie pomaga, nikt nie zarabia, pokrywane są koszty organizacji i prowadzących. Zaangażuj się choć raz, pomóż , może zrozumiesz.

Mim
Gość
Mim

Mimo wszystko, należy też podziękować Panu radnemu Mariuszowi Mierzejeskiemu, na wniosek którego prezydent chciał udostępnić halę bezpłatnie dla orszaku. Podjął bardzo cenną inicjatywę.

tępiciel lemingów
Gość
tępiciel lemingów

Tylko, że za późno, bo już trasą była ustalona inna. Ale bezpłatna hala przyda się za rok dla Orszaku. Mam nadzieję, że to się nie zmieni.

Grot
Gość
Grot

Jest takie przysłowie o żabie, która nogę podstawia gdy konie podkuwają. Wszystko można, tylko w czas i w porozumieniu, a niekoniecznie dla chęci zaistnienia.

Edek
Gość
Edek

Panie Płocha cała moja rodzina jest za panem. Powodzenia i zdrowia życzymy.

Hela
Gość
Hela

Pobieranie sporej kasy za spotkania religijne w obiektach publicznych to skandal. Oczywiście , koszty eksploatacyjne, środki czystości , dniówki pracowników to zrozumiałe . Ale zarabianie na tym to pazerność , hala była budowana nie przez Kulika tylko z podatków , w naszej sytuacji głównie katolików .