Ostrołęcka piłka nożna okresu międzywojennego

Ostrołęcka piłka nożna amatorom tej gry kojarzy się obecnie z drużynami Narwi i Korony. Mało kto pamięta, że w okresie międzywojennym w Ostrołęce istniało kilka drużyn piłkarskich. Dwie z nich (Makabi oraz Hapoel) składały się w większości z zawodników narodowości żydowskiej.

Już pięć lat po odzyskaniu Niepodległości w mieście istniała drużyna żydowskiego oddziału sportowego Narew. W ważniejszych meczach wzmacniali ją zawodnicy z 5 Pułku Ułanów w Wojciechowicach.

Kroniki sportowe z lat 20. XX w. wymieniają drużynę Amatorzy Ostrołęka, która w 1925 roku rozegrała szereg spotkań z ŻKS Makabi z Łomży. Mecze odbyły się w Czerwonym Borze, Zambrowie i Ostrołęce. W kolejnym roku z przeciwnikami z Łomży rywalizowała już reprezentacja Ostrołęki.

Fragment z gazety Przegląd Ostrołęcki z 19 lipca 1936 roku

Klub Sportowy Hapoel powstał w 1931 roku z inicjatywy miejscowych działaczy narodowości żydowskiej. Na jego czele stanęli Pesach Hochberg oraz Jakub Lew, syn znanego lokalnego działacza syjonistycznego Anszla Lwa. Po pewnym czasie w strukturach klubu wyłoniła się drużyna piłkarska o tej samej nazwie, która rywalizowała w lokalnymi drużynami z Wyszkowa, Łomży czy nawet Warszawy.

Również od 1931 roku swoją historię prowadzi ostrołęcki klub Makabi. W 1936 roku powstał Wojskowy Klub Sportowy, którym kierował ppłk Stefan Chomicz. Dzięki podjętym przez niego staraniom udało się zdobyć fundusze dla urządzenia boiska sportowego w rejonie stacjonowania 5 Pułku Ułanów. Swoją drużynę wystawiało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Ostrołęka. Wiadomo też o istnieniu klubu Strzelec Ostrołęka.

Najczęstszymi rywalami ostrołęckich zespołów piłkarskich były drużyny z Łomży, a mecze między nimi miały szersze znaczenie, niż zwykła rywalizacja sportowa.

Drużyna Hapoel Ostrołęka przed meczem
Źródło: Book of Kehilat Ostrolenka, Tel-Aviv 2009

Biorąc pod uwagę liczebność powstających klubów piłkarskich można stwierdzić, że lokalna piłka nożna w mieście była wtedy znacznie bardziej popularna niż w czasach obecnych. Są na to, oczywiście, obiektywne przyczyny.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
lolek

Ciekawy materiał, więcej takich proszę

sofija

No i proszę bardzo można pisać o ciekawych rzeczach. W innych portalach nawet przez myśl im nie przejdzie żeby zrobić wysiłek intelektualny.