Osiedle Stacja. Multicentrum wciąż tylko w planach

Miało być tak pięknie: w budynku dworca PKP na osiedlu Stacja miało powstać nowoczesne Centrum Kompetencji Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych, a w nim m.in. pracownie programowania gier komputerowych i robotyki. Umowa została podpisana, pieniądze zarezerwowane, terminy wyznaczone, i…nic się nie dzieje.

Łączny plan wydatków inwestycyjnych, w budżecie Miasta Ostrołęka, na utworzenie Centrum Kompetencji na rok 2019 to przeszło 8,5 mln zł. Jak wygląda realizacja tego projektu? I czy kwota zaplanowana na rok 2019 jest realna do wykonania?

– Oczywiście, że nie jest realna – odpowiada prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. I tłumaczy:

– 8 mln zł zapisanych na realizację tego projektu jest rozłożonych na kilka lat. Był zespół, który zajmował się realizacją tego projektu. W skład tego zespołu wchodziły osoby, które otrzymywały z tego tytułu wynagrodzenia. Zrezygnowaliśmy z funkcjonowania tego zespołu, z racji tego, że były to koszty niekwalifikowane. Obecnie mogliśmy już uzyskać pierwszą transze, ale jest problem po stronie białoruskiej, ponieważ oni muszą uzyskać zmianę pozwolenia na budowę.

My mamy ze swojej strony wszystko dopięte, ale w tym roku pewnie nic nie ruszy, bo są opóźnienia ze strony białoruskiej. Mamy dwa lata na realizację Centrum od czasu podpisania aneksu projektu przez stronę białoruską.

Przypomnijmy: Wartość projektu to 1 681 227,55 euro. Na realizację zadania miasto otrzymało 90 proc. dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Strategii Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Partnerem projektu jest miasto Mosty na Białorusi.

W ramach projektu na osiedlu Stacja mają pojawić się: laboratoria: eksperymentu, Multinauka, Multisztuka, Multimuzyka, Multitechnika, Multirobotyka, K-FIRST, sala konferencyjna… a sam budynek dworca PKP ma zostać przebudowany, wyremontowany oraz zaadaptowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Sierpień 2018
0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Nina

Kotowski z Rosakiem przygotowali ciekawy projekt i zdobyli miliony na dofinansowanie, ale większość (także na Stacji) wolała Kulika. Niech więc Kulik chociaż wykona to, co ma przygotowane na tacy!

PKP

Rząd Polski restauruje 200 dworców PKP z budżetu państwa , samorządy wykładają 15 procent, można?

Zalatany marszałek

Kuchciński zrobił sobie z samolotów rządowych prywatną taksówkę a podatnicy płacą, można ???

Roma

Kuchcinski przy lotach Tuska i Borusewicza to pikuś. Ale chociaż honorowy, w odróżnieniu od tamtych

do Romy

„Honorowy kuchciński” – żart stulecia 😉
Kaczor go zmusił więc z płaczem się zgodził.

Oka8

No to niech realizują. Mają tam jakieś funkcje.

Pomyslunek

I tak wiadomo że on straci te pieniądze