Orszaku Trzech Króli w Ostrołęce 2021 nie będzie. Odbędzie się msza

Orszak Trzech Króli w Ostrołęce w tym roku nie mógł dojść do skutku. Plany organizatorom i wiernym pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Odbędzie się jednak msza w intencji uczestników i organizatorów dotychczasowych orszaków. Wiernym będą rozdawane też korony.

Święto Trzech Króli obchodzone 6 stycznia łączyło się z ulicznymi jasełkami. Ten sposób świętowania spodobał się wszystkim – orszak gromadził tłumy, także w Ostrołęce, które przechodziły ulicami miasta. Pochodowi przewodzili Trzej Królowie, a po drodze oglądano sceny wcześniej przygotowane przez szkoły i Ostrołęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Całe wydarzenie kończyło się spotkaniem ze Świętą Rodziną i uroczystym nabożeństwem. W tym roku pandemia koronawirusa wymusiła na organizatorach rezygnację z orszaku.

– W Ostrołęce z powodu obostrzeń sanitarnych tradycyjny orszak nie przejdzie ulicami miasta – poinformowali organizatorzy. – Ogromnie żałujemy, jako organizatorzy, ale nie tracimy ducha i ufamy, że za rok wszystko wróci do normy i ponownie spotkamy w drodze do stajenki. Tegoroczny orszak w Ostrołęce będzie miał formę modlitewną.

6 stycznia w kościele farnym o godzinie 13 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji uczestników i organizatorów dotychczasowych orszaków, a po Mszy rozdamy korony, aby zaakcentować to wydarzenie.

Przypomnijmy – za oficjalną stroną Orszaku Trzech Króli – że hasłem tegorocznego świętowania brzmi: „Panu dzięki oddawajmy”:

Hasłem tegorocznego orszaku są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: „Panu dzięki oddawajmy” (Pieśń XIII, Księgi Wtóre). Orszak 2021 nazywamy więc orszakiem literackim i cieszymy się, że w strofach polskich poetów mogliśmy odnaleźć fragmenty, z których możemy korzystać w jasełkowych scenach.   

Słowa hasła: „Panu dzięki oddawajmy” nawiązują również do naszej wdzięczności za to, że dokładnie 10 lat temu, w 2011 roku, dzień 6 stycznia stał się znów dniem wolnym od pracy. Cieszymy się, że możemy w pełni świętować Uroczystość Objawienia Pańskiego i przypominamy, że Bogu należy się wdzięczność za wszystko, co od Niego otrzymujemy: życie, wiarę, rodzinę, Ojczyznę, a także za trudności, z którymi przychodzi nam się zmierzyć.

A tak wyglądał Orszak Trzech Króli w Ostrołęce rok temu: