Olszewo-Borki: nowi dyrektorzy szkół. Z nowymi pomysłami i rozwiązaniami

Trzy konkursy na nowych dyrektorów szkół w gminie Olszewo-Borki zostały już rozstrzygnięte. Na tych stanowiskach – tak zadecydowały komisje – dojdzie do zmian. Czekamy jeszcze na werdykt w przypadku dwóch placówek.

Wójt gminy Olszewo-Borki Aneta Larent ogłosiła pięć konkursów na dyrektorów szkół w gminie. Musiała tak zrobić ze względu na kończące się kadencje poprzednich dyrektorów. Nowych wybierała jednak nie wójt, a komisje. Wyjątkiem będzie jeden przypadek…

Znamy wyniki trzech konkursów:

  • Szkoła Podstawowa w Antoniach – Agnieszka Żebrowska (pracowała w Szkole Podstawowej w Chudku)
  • Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi – Alina Lenkiewicz (dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 16 w Ostrołęce)
  • Szkoła Podstawowa w Przystani – Jerzy Kruk (pracował w Szkole Podstawowej nr 10 w Ostrołęce)

W przypadku każdej z tych placówek, będzie nią zarządzać od nowego roku szkolnego nowa osoba. Na co dzień nowi dyrektorzy będą współpracować z wójt gminy Olszewo-Borki Anetą Larent.

– Mam nadzieję, że zmiany wpłyną pozytywnie na uczniów i poziom kształcenia. Oczekuję dobrej współpracy, lojalności, chcę żeby nowi dyrektorzy wprowadzili nowe pomysły i nowe rozwiązania, przyjrzeli się kadrze pedagogicznej, bo z uwag kuratorium wynika, że w naszych szkołach nie wszyscy mają kwalifikacje do prowadzenia zajęć, jakie prowadzą. Liczę też na współpracę w miłej atmosferze – mówi wójt gminy Olszewo-Borki Aneta Larent. – Niektórzy rodzice pytają, czy nowi dyrektorzy będą czuli się dobrze w szkołach. Myślę, że to kwestia czasu.

Ze mną było podobnie: niektórzy, gdy objęłam urząd, potrzebowali trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowej wójt i do tego, że będziemy razem pracować. Jak na razie nikogo nie zwolniłam i myślę, że urzędnikom jest całkiem dobrze koło mojego boku.

We wtorek 30 lipca po raz kolejny zostanie przeprowadzony konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej w Grabówku. Wcześniejszy został unieważniony, ponieważ – jak czytamy w zarządzeniu pani wójt – „nie wystąpiono do NSZZ Solidarność Region Mazowsze Organizacja Międzyzakładowa – Nr 1568 Pracowników Oświaty i Wychowania Oddział w Ostrołęce o wytypowanie przedstawiciela NSZZ,, Solidarność” do pracy w komisji konkursowej”. A taki przedstawiciel powinien się w niej znaleźć zgodnie z procedurami.

Kto dyrektorką Szkoły Podstawowej w Olszewie-Borkach?

Najwięcej emocji wzbudza jednak chyba los Szkoły Podstawowej w Olszewie-Borkach. Komisja nie wybrała jej nowego dyrektora: obie kandydatki – obecna, wieloletnia dyrektor Jolanta Rostkowska, oraz obecna dyrektor ZSZ nr 3 w Ostrołęce Marzena Borkowska – nie zdobyły wystarczającej liczby głosów, aby móc rozstrzygnąć konkurs. Decyzja zatem należy obecnie do wójt gminy.

Ta wskazała wstępnie na Marzenę Borkowską i wystąpiła o opinię do rady pedagogicznej szkoły. Później o stanowisko w tej sprawie zostanie poproszone kuratorium. Co istotne, obie opinie nie są wiążące. Ostateczna decyzja należy do pani wójt.

– Słyszałam wiele dobrych opinii na temat pani Marzeny Borkowskiej – mówi pani wójt. – Poznałam jedną i drugą panią. Obie są tak samo kompetentne. Podsuwają wiele pomysłów na dalszy rozwój szkoły, za co z gorąco im dziękuję. Wiem, że chcą dobrze. Ciężko mi na chwilę obecną zadecydować, kto dyrektorem zostanie.

Sama muszę się poważnie zastanowić, w czyje ręce powierzyć tę szkołę – tłumaczy.

Decyzja to tym bardziej niełatwa, ponieważ nauczyciele i niektórzy rodzice przychodzą do pani wójt z prośbą o oddanie szkoły na kolejną kadencję obecnej pani dyrektor. Odbyło się w tej sprawie już kilka spotkań.

– Chylę przed nią czoła, bo jest ona wieloletnim pracownikiem szkoły i – z tego, co słyszę z opowiadań rodziców – dobrym dyrektorem. Jeżeli zapadnie jednak inna decyzja, rodzice i uczniowie nie mają się czego obawiać.

Dlaczego nie nasi? Każdy może przystąpić do konkursu

Rodzice przychodzą do Anety Larent również z pytaniami, dlaczego konkursów nie wygrywają mieszkańcy gminy Olszewo-Borki.

Nie ma żadnej rejonizacji. Każdy ma prawo złożyć dokumenty i przystąpić do konkursu. Nie mogę tego w żaden sposób zablokować.

Poza tym warto zauważyć, że i nie wszyscy obecni dyrektorzy mieszkają na terenie gminy. W gminie Baranowo na przykład mieszkają obecni dyrektorzy Szkół Podstawowych w Grabówki i Nowej Wsi.

Dodajmy, że Alina Lenkiewicz, nowa dyrektor szkoły w Nowej Wsi, jest mieszkanką gminy Olszewo-Borki.

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
mieszkaniec

Bardzo dobra decyzja.

elka

Zwłaszcza ta z przyjęciem delegacji rodzićów na korytarzu i schodach. Gratuluję kultury i obycia 🙂

Tragedia

Na temat

To jak na wizytę do pani wójt przychodzi się na rympał, siłowo usiłując wejść do gabinetu z obstawą kamery Milicji Obywatelskiej. To dopiero jest kultura! „Wyższa” bo koderska.

ares

Ustawka z MO

Jaki

Ty o kulturze ? Takiej na poziomie MO ?

zośka

A dlaczego Pani Dyrektor Borkowska „ucieka” z ZSZ nr 3 ? Nic na ten temat nie wyczytałam w informacjach? Warto by to powiedzieć ludziom.

Jack

A kto by chciał pracować z Kulikiem.

Gość

Bardzo dobrze. Koniec dożywotnich księstw dyrektorów.

Marek

Wałcz Marzenka, jesteś mądrą kobietą, dasz radę

Lati

Pani Wójt jest dzielną kobietą, mamy nadzieję, że się nie ugnie

Rodzic

Bez zmian nie ma rozwoju, jesteśmy z Panią, Pani Wójt

Rodzic

Nie koderska kultura , tylko to był ostatni dzień decyzji Pani Wójt, interesanci są przyjmowani w czwartki,to jutro znając życie Pani by powiedziała, że już decyzja zapadła.
To jeżeli ma się inne zdanie to co głowa w piasek i przeczekać?
Można Panią Wójt popierać, ale akurat w tej kwestii już NIE i wtedy jesteś już KODziażęm.
Zmiany potrzebne, ale takimi to tylko strzał w kolano z nową dyrektorką, znam Panią.

Też rodzic

Rodzice z radnymi byli w tej sprawie tydzień wcześniej umówieni i spotkanie w gabinecie przy kawie. Były więc rozmowy, ale jak widać, tu nie chodzi o argumenty a postawienie na swoim, z udziałem kamery jako środka szantażu. Nikt poważny tak nie robi.

elka

O czym wy tu mówicie??
Żeby była jasność. Nie popieram pseudo dziennikarstwa MO

Ale jak ktoś mówi że wójt przyjmuje w czwartek!!!!!!!!!!!! To trafia mnie……..
Wójt ma przyjmować jak jest w urzędzie. A w czwartki to ma w tym urzędzie być na pewno! i czekać na mieszkańców głownie w ich indywidualnych sprawach, a to nie jest sprawa indywidualna.

Żenujący jest poziom sprawowania tej władzy. Jak bardzo rozmija sie to z hasłem z plakatów.

Krzysztof

Byłaś kiedyś u lekarza na wizycie, nie umówionej? Z rodziną, sąsiadami, koleżankami i z kamerą? Bo miałaś taką pilną potrzebę? Bo trzeba było lekarzowi wytłumaczyć jak ma się tobą zająć? Lekarz ma przyjmować jak jest w gabinecie! Użyłaś takiego argumentu i metody? Jednak nie…? Żenujący jest poziom tego komentarza. Tak bardzo rozmija się ze zdrowym rozsądkiem i elementarną kulturą.

elka

Kulturę to widziałeś 🙂 Przyjęcie na korytarzu na schodach. To wyższy poziom nowoczesnej kultur

KKKKKKK

Brawo Pani Wójt. Dużo znajdą nowi Dyrektorzy w szafach . Jak zobaczą mieszkańcy co się działo w szkołach to docenią Pani decyzję.

Booboo

Brawo Pani Wójt ! Jesteśmy z Panią , dośc nepotyzmu w Borkach ! Czas oczyścić szkołę z szumowin !!!