Odsłonięcie tablicy pamięci Henryka Krauzego (zdjęcia)

Z inicjatywy rady osiedla Stare Miasto najpierw nadano imię Henryka Krauzego skwerowi znajdującemu się przed II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce, a w sobotę 22 czerwca odsłoniętą tablicę poświęconej pamięci tego wybitnego ostrołęczanina.

Henryk Krauze urodził się 12 grudnia 1912 roku. Był nauczycielem. Przed wybuchem II wojny światowej przyłączył się do Kurpiowskiego Batalionu Obrony Narodowej, a już w jej trakcie został aresztowany i osadzony w obozie w Woldenbergu.

Uczył plastyki i wychowania fizycznego. Angażował się w życie społeczne, sportowe i turystyczne. Jest autorem około 400 prac: w większości obrazów olejnych czy grafik, których tematem jest Ostrołęka.

Na stronie Urzędu Miasta czytamy: „Zrekonstruował ołtarz św. Antoniego w kościele w Wojciechowicach. Wykonywał rekonstrukcje pomnika szarży artylerii pod dowództwem ppłk. J. Bema, projekt medali 600-lecia Ostrołęki, zaprojektował medal odznaczenia „Zasłużonych dla woj. ostrołęckiego”. Wykonał projekt pomnika Żydów Ostrołęckich. W ostatnich latach życia namalował kopię obrazu Tomasza Gocłowskiego, zniszczonego w czasie pożaru w ostrołęckim klasztorze.”

Otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Zmarł 23 września 1991 roku. 

– Cieszę się, że w Ostrołęce są takie miejsca, gdzie można wspólnie być – mówił jego syn Andrzej (dodajmy, że krótką uroczystość prowadziła wnuczka Krauzego, Katarzyna). – To dołączenie do naszych ostrołęczan takich jak doktor Psarski, Zofia Niedziałkowska, doktor Stański i wielu innych osób plastyków, artystów, pisarzy, poetów, którzy poczytne miejsce zajmą w naszej Ostrołęce.

To nasza mała ojczyzna i musimy o nią dbać.

Na tablicy mu poświęconej czytamy:

„Skwer imienia Henryka Krauzego

Ostrołęczanin. Oficer zwiadu 1939 r. Więzień obozów jenieckich. Nauczyciel I LO, Liceum Pedagogicznego, Technikum Budowlanego. Artysta, plastyk, projektant. Organizator turystyki i sportu.”

Po uroczystości część z osób przeszła do II LO, gdzie odbywał się zlot absolwentów liceów pedagogicznych. W programie były m.in. konferencje naukowe i zabawa taneczna.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

0 0 zagłosuj
Ocena artykułu
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Kamera

ewendlinka przecinała ? Przeca juze medaliki wreczala, tera mogła przecinać hahaha

Były uczeń.

Był moim nauczycielem, takich obecnie szukać ze świecą. Kochał swoich wychowanków i uczniów. Sympatyczny, pogodny i życzliwy dla wszystkich. Jest ostrołęczaninem godnym tego pomnika. ❤️

2
0
Przeczytaj komentarze i dołącz do dyskusjix
()
x